10 najważniejszych atrakcji na Szlaku Piastowskim

10 najważniejszych atrakcji na Szlaku Piastowskim

vivus regionlnie

1. Poznań – Ostrów Tumski
Wizyta na Ostrowie Tumskim to ważny punkt w programie każdej wycieczki Szlakiem Piastowskim. Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz bazylika archikatedralna św. Piotra i św. Pawła to najważniejsze atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.

2. Poznań – Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu to ciekawa placówka, w której można zwiedzić ciekawe ekspozycje na temat początków państwa polskiego oraz pradziejów Wielkopolski. Nie zabrakło tu jednak miejsca na eksponaty związane z Sudanem i Egiptem – krajami, które dla miłośników archeologii są wyjątkowo interesującym zagadnieniem.

3. Gniezno – archikatedra
Archikatedra w Gnieźnie jest jednym z najsłynniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Gotycka świątynia była dawniej miejscem koronacji królów polskich, siedzibą pierwszego arcybiskupstwa w Polsce oraz miejscem, w których narodził się kult św. Wojciecha. Dziś turyści mogą zobaczyć tu wiele cennych zabytków sztuki sakralnej, w gronie których wyróżnia się barokowa konfesja św. Wojciecha z 1681 roku. Drugą atrakcją, która przyciąga liczne wycieczki do Gniezna, są słynne Drzwi Gnieźnieńskie. To wyjątkowe dzieło sztuki romańskiej z XII wieku jest wyjątkową pamiątką z czasów średniowiecza, której w czasie wędrówki Szlakiem Piastowskim koniecznie trzeba przyjrzeć się dokładniej.

4. Gniezno – Muzeum Początków Państwa Polskiego
Wizyta w tym muzeum to propozycja dla każdego, kto chce poszerzyć swą wiedzę na temat początków państwa polskiego w ciekawy i przyjemny sposób. główny nacisk położono tu na dzieje Gniezna oraz okolicznych miejscowości, choć w ciekawy sposób zaprezentowano tu również osiągnięcia polskiego średniowiecza. Największym zainteresowaniem cieszy się tu multimedialna ekspozycja z filmami 3D, dzięki której w ciekawy sposób zaprezentowano proces powstawania państwa polskiego.

5. Ostrów Lednicki
Grodzisko i mały skansen to najważniejsze atrakcje Ostrowa Lednickiego. Tu, w miejscu ściśle związanym z pierwszymi Piastami i z początkami państwa polskiego, można zobaczyć ciekawe muzeum. W jego skład wchodzi Mały Skansen oraz pozostałości grodziska na wyspie Ostrów Tumski. Ruiny palatium oraz pozostałości przedromańskiej kaplicy to najważniejsze atrakcje, jakie można zobaczyć w tym miejscu.

6. Pobiedziska – Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
Wizyta w tym miejscu to propozycja dla turystów, którzy nie mogą pokonać całego Szlaku Piastowskiego, a mimo to chcą poznać jego najważniejsze atrakcje. Można tu zobaczyć makiety najważniejszych obiektów historycznych oraz zapoznać się ze strukturą Szlaku Piastowskiego.

7. Wągrowiec – klasztor pocysterski
Cysterskie opactwo w Wągrowcu to jedno z najstarszych opactw cysterskich w Polsce. Na turystów czeka tu kościół klasztorny z połowy XVIII wieku oraz zabudowania klasztorne, których historia sięga XIV/XV wieku.

8. Giecz – rezerwat archeologiczny z muzeum
Wczesnośredniowieczny gród w Gieczu to jedna z ciekawszych pamiątek po monarchii wczesnopiastowskiej. I tu można zobaczyć fundamenty palladium i rotundy, w dobrym stanie zachował się też układ grodu. Dziś stanowi on część Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i, wraz z zabytkami Ostrowa Tumskiego, zalicza się do najważniejszych atrakcji na Szlaku Piastowskim.

9. Biskupin
Osada w Biskupinie to najsłynniejsze stanowisko archeologiczne w Polsce. Obronna osada z czasów kultury łużyckiej, ciekawe imprezy o charakterze historycznym oraz piękne widoki – oto walory tego miejsca. Zrekonstruowana osada i sąsiadujące z nią muzeum, w którym prezentowane są przedmioty znalezione podczas wykopalisk, to nie lada gratka dla każdego, kto chce wędrować przez Pałuki i poszerzać swą wiedzę na temat początków państwa polskiego.

10. Wenecja
Leżąca nad wodami Jeziora Biskupińskiego Wenecja to kolejny punkt, który warto uwzględnić w programie wycieczki śladami pierwszych Piastów. Czekające tu atrakcje turystyczne mogą oczarować każdego. Ruiny zamku oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej są jednak głównymi powodami wizyt w tym miejscu.

Na Szlaku Piastowskim każdy miłośnik historii znajdzie dla siebie wiele atrakcji. Nie brak tu miejsc wyjątkowych, które pozwalają zwiedzającym przenieść się w czasie. Taka podróż to wyjątkowa przygoda oraz lekcja historii, o której trudno zapomnieć.

0 0 votes
Daj ocenę