Czarna lampa w nowoczesnym wnętrzu

Czarna lampa w nowoczesnym wnętrzu

PORADNIK

Czarna lampa – Czarny kolor w nowoczesnych wnętrzach nadaje pomieszczeniu elegancji, powagi i wprowadza powiew luksusu. Zachowanie umiaru w jego stosowaniu jest gwarancją sukcesu na drodze do otrzymania efektownej stylizacji wnętrza. Jeśli projektant przesadzi z jego ilością, a kolor ten podany zostanie w zbyt dużej ilości, może przytłaczać użytkowników i wywoływać ich złe samopoczucie oraz przygnębienie. Jak stosować czerń, by uzyskać w nowoczesnym wnętrzu zadowalający efekt?

Czarna lampa

Czarna lampa w nowoczesnym wnętrzu
Czarna lampa w nowoczesnym wnętrzu

Wybór wystroju pomieszczenia jest sprawą niemal tak indywidualną, jak dobór garderoby. Każdy, bez względu na obowiązującą modę, powinien nosić to, w czym czuje się dobrze i na co ma ochotę. Wciskanie się na siłę w odzież lub przestrzeń, która do nas nie pasuje, przysporzyć może więcej złego, niż dobrego. Wybierając współczesną aranżację, postawmy zatem na te jej aspekty, które najlepiej do nas przemawiają.
Dla tych, którzy nie boją się odważnych stylizacji we wnętrzach, proponujemy jako dodatek do niego czarne oprawy oświetleniowe. Jak je dobierać i w ilu występują odsłonach, postaramy się przybliżyć w niniejszych artykule.

Od czego zacząć?

Nowoczesne wnętrza są jasne i przestronne. Aby wprowadzone do nich czarne oprawy nie sprawiały, że pomieszczenie wyglądać będzie zbyt pesymistycznie i przytłaczająco, należy równoważyć je innymi elementami wystroju, które dla odmiany będą charakteryzować się jasnymi barwami. Meble, ściany, podłogi, dodatki – warto zaprojektować wnętrze tak, by tych elementów było jak najwięcej. Czerń ma tu stanowić jedynie akcent kolorystyczny, który nadaje całości wnętrza charakteru i elegancji.

Czerń w salonie

Oświetlenie w salonie odgrywa ogromną rolę nie tylko z uwagi na konieczność wprowadzenia rozwiązania funkcjonalnego, ale również ze względu na potrzebę zapewnienia wysokiej estetyki tego wnętrza. Salon, jako pomieszczenie o funkcji reprezentacyjnej, musi spełniać wymagania domowników oraz gości pod względem wygody użytkowania i zapewniać pozytywne doznania estetyczne. Oprawy oświetleniowe w czarnym kolorze będą stanowić doskonałe uzupełnienie całości aranżacji.

Wybierając oświetlenie do salonu, trzeba koniecznie określić, jaki rodzaj lamp sprawdzi się w nim najlepiej. Do wyboru użytkowników pozostaje wiele opraw w kolorze czarnym. Od prostych lamp wiszących do tych, które przybierają postać futurystyczną i nieregularną. Zawieszenie ich nad strefą wypoczynkową doskonale podkreśli charakter miejsca.

Inny rodzaj oświetlenia, który dobrze sprawdzi się w salonie, to ustawiona w rogu pomieszczenia lampa stojąca. Można zlokalizować ją w pobliżu fotela, w którym domownicy siadają wygodnie, by zatopić się w lekturze.

Nad całością pomieszczenia górować może oświetlenie ogólne wykonane jako większa instalacja świetlna z zatopionych w podwieszanym suficie czarnych opraw wpustowych. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że łączenie nowoczesnej lampy wiszącej w kolorze czarnym z oprawami podtynkowymi o tej samej barwie, może być już zbyt mocnym akcentem we wnętrzu. Warto więc zdecydować się na jedno z tych rozwiązań.

Kuchnia, przedpokój i łazienka

Kuchnia to pomieszczenie pełne pomysłów i inspiracji, podkreślmy to – nie tylko kulinarnych. Jako dusza domu i miejsce, które łączy w sobie wiele różnych funkcji (przygotowywanie posiłków, spożywanie ich, przyjmowanie gości, czy odbywanie rodzinnych rozmów na tematy ważne i mniej ważne) po prostu musi wyglądać dobrze i stwarzać komfortowe warunki do korzystania z niej. Potrzebne będzie zatem oświetlenie, które zapewni możliwość wygodnego użytkowania pomieszczenia i dobrze wkomponuje się w wystrój wnętrza.

Zacznijmy od miejsca, w którym spożywamy posiłki. Czarna lampa wisząca nad stołem jadalnym to już klasyka. Dla zrównoważenia odważnej barwy oprawy warto zdecydować się na taką, która będzie miała subtelne, łagodne kształty. Jeśli jednak oprawa ma być mocnym akcentem, jej skierowane ku dołowi klosze mogą być masywne, potężne, wyraziste. W drugim przypadku będzie to oprawa z jednym lub kilkoma źródłami światła, w pierwszym – zdecydowanie kilkoma.

Do oświetlenia całego pomieszczenia doskonale sprawdzą się lampy wpuszczane w sufit lub oprawy natynkowe. Te drugie prezentują się w kuchni bardzo elegancko. Ich minimalistyczny design oraz odważny kolor doskonale podkreślają nowoczesny charakter kuchni. Czarne oprawy natynkowe najlepiej prezentują się na tle jasnego sufitu oraz ścian. Można je montować nad powierzchnią całego pomieszczenia albo w wybranych miejscach. Doskonale sprawdzą się do doświetlenia przestrzeni nad wyspą kuchenną oraz pod kuchennymi szafkami.

Ogromnym atutem zastosowania opraw natynkowych jest możliwość regulacji padania wiązki światła, a co za tym idzie doświetlenia wybranych stref wnętrza.

Opisane wyżej oświetlenie stanowi jedynie przykład czarnych opraw oświetleniowych. W rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej – lampy na biurko, plafoniery oraz kinkiety. Wśród nich zdecydowany prym wiedzie jednak oświetlenie techniczne oraz oprawy natynkowe.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat tego oświetlenia, zajrzyj na stronę https://azzardo.com.pl/32-natynkowe

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments