Kredyty należą do wyjątkowo popularnych produktów oferowanych dzisiaj już nie tylko przez banki, ale także przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz inne instytucje finansowe, które nie są bankami. Osoby, które interesują się pożyczkami czy kredytami z pewnością zwróciły uwagę na skrót RRSO. Napis ten widnieje zawsze razem z oprocentowaniem. Co kryje się za tym skrótem? Dlaczego warto go sprawdzać wybierając pożyczkę albo kredyt? Czy można obliczyć go samodzielnie?
Jaka jest definicja RRSO?
Skrót RRSO oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to suma wszystkich kosztów do zapłaty przez kredytobiorcę wyrażona procentowo w stosunku rocznym. RRSO uwzględnia wszystkie koszty. Składa się na te wartość:
oprocentowanie nominalne. Najczęściej jest ono wyrażane w skali rocznej;
- opłaty przygotowawcze;
- prowizja za udzielenie kredytu;
- koszty usług dodatkowych.
RRSO jest wskaźnikiem, który uwzględnia także okres spłaty oraz to, że zmianie ulega wartość pieniądza. W skład RRSO nie wchodzą opłaty związane z obsługą konta, które często kredytobiorcy otwierają, aby łatwiej mogli się rozliczać. RRSO nie obejmuje także monitów w przypadku, gdy kredytobiorca zalega z ratami. Obowiązkiem banków oraz wszelkich instytucji finansowych, które zajmują się udzielaniem kredytów i pożyczek jest informowanie potencjalnych klientów o wysokości Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowana.
RRSO a oprocentowanie nominalne
Wybierając kredyt i obliczając jego koszt, musimy odróżnić Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania od Rocznej Stopy Oprocentowania, czyli od oprocentowania nominalnego. Oprocentowanie nominalne informuje nas o tym, jakie jest oprocentowanie kredytu, a więc o kosztach odsetek, które należy zapłacić od zaciągniętej kwoty kredytu czy pożyczki. Pamiętajmy, że artykuł 359§2 Kodeksu cywilnego określa maksymalną wysokość odsetek. Zgodnie z treścią tego artykułu maksymalne oprocentowanie nominalne kredytów i pożyczek nie może przekroczyć w stosunku rocznym czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polski. Obecnie jest to 10 procent. Maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu czy pożyczki nie może przekroczyć 25 procent całkowitej kwoty kredytu oraz 30 procent kwoty zmiennej, która uzależniona jest od okresu, na który został udzielony kredyt lub pożyczka.
Czy można samodzielnie obliczyć RRSO?
Decydując się na kredyt czy pożyczkę, szukamy takiej oferty, która jest najtańsza na rynku. Parametry, które należy przy tym zestawić to RRSO. W internecie można znaleźć nie tylko porównywarki kredytów, ale także wzory na wyliczenie RRSO. Są to one mocno skomplikowane, raczej sami nie obliczymy tego wskaźnika. Ale w sieci znajdziemy także kalkulatory RRSO. To narzędzie, które umożliwia nam samodzielne obliczenie wskaźnika RRSO. Dzięki temu znajdziemy ofertę kredytu czy pożyczki, która jest dla nas najkorzystniejsza. Inne rozwiązanie to skorzystanie z pomocy niezależnego doradcy kredytowego, który przygotuje symulację kilku różnych wariantów uwzględniając zarówno sumę zadłużenia, jak i okres spłaty.
Jeżeli szukasz pomocy w uzyskaniu kredytu, chcesz uniknąć problemów zgłoś się do agrofundusz.pl. Tu doświadczeni specjaliści pomogą Ci wybrać dobry kredyt.