Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Drzewka Bonsai Świdwin

zachodniopomorskie

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale ujawnia się, że średnio co innego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, oraz co innego popatrzeć na własne oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai faktycznie są częścią kultury Japońskiej jak się powszechnie sądzi, czy tylko my Europejczycy jak myślimy Bonsai to z razu przychodzi nam do góry Japonia?

Drzewka Bonsai Wolin

Drzewka Bonsai podstawowe informacje

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci którzy ubiegli w Japonii mogą pochwalić, że drzewka Bonsai można wpaść na jakimś kroku. Można je odnaleźć w witrynach sklepowych, restauracjach, przedsiębiorstwach i wszędzie w ostatnich polach drzewko Bonsai nie ale ma znaczenie zdobić lecz też podnosi prestiż firmy. Bonsai królują także w ogrodach również tych przy świątyniach ale także przy zwykłych domach również w utrzymaniach. Przy wprowadzeniu do domu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a ponadto złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Jeżeli w Japonii chcielibyśmy nabyć drzewko Bonsai wówczas nie korzysta spośród tymże trudniejszego kłopotu. Wybór istnieje właśnie wspaniały, że trudno byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy dodatkowo stanowi duży, ponieważ cena Bonsai zależy nie właśnie z wieku drzewka ale jeszcze z ręki mistrza. Tak dlatego za drzewko Bonsai możemy zapłacić z kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Narzędzia oraz dodatki do formowania drzewek Bonsai dodatkowo można kupić bez większego kłopotu. Jest ich pełne mnóstwo w zakładach ogrodniczych a przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak robić zakupy na targach przedświątecznych, ponieważ to tylko tam skorzystać można z porad prawdziwych fachowców i mistrzów w istocie Bonsai.

Samą z większych przyjemności jakie można podziwiać jest wysokie drzewko Bonsai w parku samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podarował w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je ponad stawem. Dziś sosna jest leciwym i doskonałym drzewem, która sprawia zachwyt turystów.

Kiedy spoglądamy na drzewa występujące w duszy nie da się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymaga poprawiająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai istnieje taką miniaturką drzewa będącego w przyrodzie, będzie zarówno świadkami zmian, przede każdym jeżeli chodzi o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai jesteśmy w będącym procesie będących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej rozumieć otaczający nas świat i zajmujemy go odwrotnie niż raz.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie ważne i wykonują wrażenie jakby je ktoś naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w podobnym terminie sprawi, że Bonsai będzie zawierał swoją siłę, którą będzie budować cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który daje, że nasz Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień nowe, jasnozielone liście, jest wyjątkowo podatna na nocne przymrozki, a wówczas nie ma co się iść z badaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera jeszcze inny kolor. Istnieje obecne trudna zieleń. Całość formy sprawia silnie rosnącego drzewa w swojej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancję na zabiegi, które wymagamy zrobić, a które są niezbędne. Tylko wtedy kiedy drzewko zawiera sporo energii musimy usunąć zbyt duże liście, które psują jakość oraz zbyt długie pędy.

Jesienią ale jesteśmy do pracowania z wszelką gamą barw. W zależności od gatunku są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po całe odcienie brązu. Atrakcją stanowi ostatnie, że im słoneczniejsze lato, tym prawdziwsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z przyjściem jesieni.

Żeby nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został zaprojektowany specjalny kalendarz, który szuka wszystkie potrzebne zabiegi, jakich należy zrobić przy pielęgnacji drzewka Bonsai w czasie, a ponadto ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w nowych porach roku:

Styczeń

To specyficzny okres. Trzeba mieć aby temperatura dobra nie przekroczyła +10 stopni. Przebywamy w owym etapie wystawiania drzewka na zdrowe promienie słoneczne bo widać więc się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które stały zabezpieczone przed mrozem powinny wynosić zawsze wilgotne podłoże. Przecież te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wtedy gdy jest temperatura dodatnia.

Luty

To miesiąc w jakim możemy zacząć myśleć o przesadzaniu. Naturalne i zdrowe na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale nadal trzeba dbać o tym, aby uchronić je przed mrozami. Dlatego w lutym drzewka interesują się z zimowego snu toż potrzebują mieć kilkoro bardziej wilgotno. Nie umiemy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z grubszymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby łatwo się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, jednak jak właśnie gałązki staną się bardziej podatne to dochodzimy do kształtowania drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

To miesiąc, w jakim możemy jeszcze dokonywać cięć. Rozwijające się pąki na drzewku Bonsai będą dla nas informacją informującą o tym, które gałęzie nie obumarły. Te na których nie ma pąków to wycinamy, natomiast też z pąkami przycinamy do normalnej długości. W marcu możemy również drzewko przesadzić jeśli wtedy tego braku nie wykonywaliśmy. Możemy również zacząć drutować jednakże w możliwość bardzo ostrożny, by nie poobrywać pąków. W marcu także sprawdźmy albo nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, jeżeli właściwie to należy zacząć walkę spośród nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze występują przymrozki to należy drzewka chronić przed nimi. Możemy jeszcze przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do punktu, aż ich młode tegoroczne pędy dojrzeją. Oraz w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, natomiast na drutowanie drzewek liściastych istnieje teraz zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami oddanymi do pielęgnacji Bonsai z samym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie szukać jego wilgotność. Jeśli chodzi o przycinanie to właśnie teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste też muszą poczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal pragniemy być ostrożni, jeżeli chodzi o szkodniki i codziennie sprawdzać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To poziom upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, i u drzewek iglastych możemy przygotować już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając by nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dzień kiedy promienie słoneczne są bardzo poważne nie opryskujemy liści ponieważ więc im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. W lipcu w dalszym ciągu intensywnie nawozimy, często po dłuższych opadach. To dobry kolej na cięcia, ponieważ w owym etapie rany po cięciach wyjątkowo łatwo się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a wtedy podlewamy kilka razy dziennie. Gdy planujemy drzewko kwitnące lub powodujące wówczas nie zasilamy teraz ich nawozem. Możemy na prawdzie odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe pędy więc potrafią one zimą przemarznąć. Ostatnie okres na zdjęcie drutów. Tak to oglądamy dość dokładnie konary i cele, na których założyliśmy druty i gdy tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w skórę to szybko zdejmujemy. Od tej chwile, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai teraz nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, jednak tak ogólnie rzecz wykorzystując stanowi wówczas poziom kiedy drzewko robi się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie pracujemy już żadnych zabiegów formowania, jak jeszcze nie nawozimy już Bonsai, aż do nowej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście bo potrafiły się stać źródłem chorób i szkodników. Istnieją zawsze wyjątki: buki, dęby, graby, które korzystają brązowe liście, mogą stać na drzewach. I w sukcesu drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Istnieje ostatnie wyjątkowo kolej na wykonanie miejsca dla naszego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai stawiamy na zachowaniu zimowym. Najgorsze są mrozy zachowujące się przez parę dni, gdyż wtedy korzenie nie mogą korzystać wody oraz przesuwać jej do większych partii drzewka. W żadnym jednak faktu nie należy ich przesadzać do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci toż ich własne bycie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments