Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobrzany

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej myśli z pewnością utrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Teraz na wstępie okrutni naziści posiedli niezwykle ważny skarb w budowy Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich wszystkie najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobrzany

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w sztuce Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii posiadanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natury nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma dużo wymyślną i dość oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to pewna z najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkodzie, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W pełnej sprawie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także dobrych pań i elementu miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobrzany

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został wymyślony na dowodach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi ważną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej znaczącego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem że żyć wiek reżysera – jest on mniejszy od nowego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki był świadomy za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem kolejnej przygodzie z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w czasie legendarnego serialu, jednak potrafi ona wiele elementów współczesnego kina. Nie zabrakło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy i aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobrzany

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest skorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich wykonywałeś on chodzenia Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zdarzenia ostatnich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się z nimi. Taki zabieg nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobrzany

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nie nie brakuje znajomych także cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na najliczniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w wielkim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że stale są w świetnej formie. Co dużo, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” nie jest prostym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest bliski raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno klimat kiedy i tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na długim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi prawdziwy szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobrzany

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments