Stara moneta

Historia, na której możesz zyskać, czyli Stara moneta

Gospodarka PORADNIK

Stara moneta – To jedna z najbardziej niedocenianych i jednocześnie, najbardziej interesujących w swojej formie gałęzi, jeśli chodzi o pojmowaną szeroko dziedzinę nauki jaką jest historia. Prawdę powiedziawszy, kolekcjonowanie monet i numizmatów jest dzisiaj tak doskonałym źródłem wiedzy o historii, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Młodsze pokolenia może niekoniecznie będą się tym interesować, podobnie jak filatelistyką. Przecież wszystko jest dzisiaj w internecie, a lepiej zbierać karty z piłkarzami czy różne figurki – zabawki, zamiast zainteresować się okolicznościami powstania jakiejś monety. Tu nie ma żadnego zaskoczenia, nie jesteśmy dzisiaj w stanie sobie wyobrazić innego i ciekawszego źródła wiedzy niż internet, jeśli faktycznie reprezentujemy młode pokolenie. Tymczasem specjaliści od numizmatyki są innego zdania.

Stara moneta

Każda moneta ma swoją historię

Wybijanie monet, zawsze było osadzone w jakimś szerszym kontekście historycznym czy też kulturowym. W związku z powyższą kwestią nie sposób odmówić ważnej roli numizmatów w kontekście dowiadywania się czegoś bardziej konkretnego na temat historii. A jest to naprawdę niesamowicie konkretna sprawa, bo gdy mamy na celu jakieś konkretne okazy, to zawsze lepiej najpierw poznać ich okoliczności powstania i historyczny rys, zamiast od razu szukać informacji o wartości. I teraz rozgraniczmy dwa oblicza tej wartości.

Wartość finansowa i kolekcjonerska

Bywa, że numizmat jest wart naprawdę ogromnej sumy pieniędzy. Ale bywają też takie „okazy”, które może nie przyniosą nam oszałamiającego bogactwa, ale ze względu na swoją unikatowość i ciekawe okoliczności powstania, będą naprawdę okazami o nie dającej się wyrazić wartości kolekcjonerskiej. Generalnie, niezależnie od tego czy ktoś zbiera numizmaty w celach stricte kolekcjonerskich, czy też bardziej inwestycyjnych, zawsze zamiłowanie do historii konkretnej monety będzie się przekładało na największą wartość, gdzie przecież kolekcje mają zawsze charakter absolutnie ponadczasowy.

Każda moneta powstała po coś

Abstrahując od funkcji płatniczej numizmatów, trzeba sobie powiedzieć, że kontekst jest znacznie szerszy, bo przecież okoliczności bicia konkretnych monet były niejednokrotnie wpisane w szerszy historyczny czy obyczajowy kontekst. Tym samym, gdybyśmy skoncentrowali się na konkretnych rozwiązaniach, będziemy sobie mogli w sposób konkretny i merytoryczny powyciągać wnioski o tym, jak wyglądało życie społeczne, z podziałem na klasy czy role społeczne które ludzie przyjmowali w konkretnych historycznych okresach. To takie ciekawe – przedmioty tak drobne i małe, a tak wiele wiedzy są w stanie dostarczyć. Pasjonaci numizmatyki to przeważnie pasjonaci historii, te dwie kwestie są ze sobą w bardzo silny sposób powiązane. Nie jest więc tajemnicą, że możemy mówić o konkretnych elementach, będących interesującym uzupełnieniem wiedzy na temat epoki.

Gdzie szukać numizmatów?

Co do historii poszczególnych monet mamy całkiem sporo źródeł w necie. Gdy jednak spojrzeć sobie na jakieś bardziej konkretne informacje, szybko dostrzeżemy jedną rzeczy. Mamy do czynienia z coraz bardziej rozwiniętymi źródłami informacyjnymi, które będą naprawdę świetnie dostarczały nam niezbędnej wiedzy. Co też będzie się mogło przekładać na wiele innych, interesujących oraz wartościowych kontekstów. Warto potraktować numizmatykę jako dziedzinę uniwersalną, będącą wypadkową wielu sfer historycznych, które zdecydowanie będą interesującym obszarem dla wielu osób.

Stara moneta

Autor artykułu: Miłosz Grzeszczak
Pasjonat historii, w szczególności pochodzenia monet i numizmatyki. Współpracuję z firmą numizmatykatorun.pl.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments