Trzeba przyznać, że ETF-y cieszą się coraz większa popularnością, co w sumie ma związek z rozwojem rynku. Jednocześnie nastąpił ich duży wzrost związany choćby z większym popytem inwestorów. Inwestując w ETF – trzeba zdawać sobie sprawę z występowania zjawiska zwanego umorzeniem w naturze.
Umorzenie w naturze – co warto wiedzieć?
Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Dlatego tak ważne jest zarządzanie nim, choć nie oznacza to wcale, że można zniwelować je do zera. Wspomnieliśmy już o wciąż rozwijającym się rynku ETF-ów. Czas też dowiedzieć się, co się stanie z funduszem, gdy nie ciszy się on popularnością i nie generuje napływu kapitału. Nie ma się co oszukiwać, inwestując w ETF-y trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka, które nie jest małe, ale z drugiej strony większość inwestorów nie zakłada od razu strat. Jednak może się zdarzyć, że fundusz doświadcza spadku kapitału netto, a więc jest w takim przypadku więcej wniosków o umorzenie niż napływu kapitału od nowych inwestorów. Wtedy też inwestycje muszą zostać sprzedane. Dzieje się to wtedy, gdy zarządzający funduszem uznają, że zgoda na umorzenia wiązałaby się z tym, że inwestycje długoterminowe byłyby zagrożone. I w takim przypadku właśnie stosuje się umorzenie w naturze, które ma rozwiązać ten problem. Oferuje się wtedy inwestorom, którzy chcą odejść z funduszu płatność, przy czym nie jest to gotówka. Najpopularniejszy rodzaj dystrybucji rzeczowej ma miejsce, gdy firma wypłaca dywidendę, ale nie jest ona w formie gotówki, lecz w formie akcji. Oczywiście są też takie fundusze, które wypłacają wypłaty w naturze, przy czym dzieje się to po uzyskaniu określonym progu.
Umorzenie w naturze dla ETF
Gdy dojdzie do sytuacji, że inwestor chce umorzyć swoje akcje ETF dystrybutor może wymienić akcje na na koszyk papierów wartościowych, ale taki, które posiadane są przez ETF. Jednocześnie tylko „uprawnieni uczestnicy” mogą wykupywać akcje bezpośrednio z tego funduszu, ale inwestorzy mogą także wznosić papiery wartościowe do funduszu w zamian za nowo wyemitowane akcje ETF. Przy czym musicie pamiętać, że inwestorzy indywidualni mogą kupować, ale i sprzedawać akcje ETF tylko za pośrednictwem brokera. Możecie skorzystać choćby z Saxo Bank Polska. Nie można jeszcze zapominać o tym, że dystrybucja ETF jest tak przygotowana, aby móc zmaksymalizować efektywność podatkową, ale też zminimalizować dystrybucję zysków kapitałowych. Takie rozwiązanie nie oznacza wcale że fundusz zawsze musi sprzedać papiery wartościowe. Przede wszystkim celem nadrzędnym jest takie wygenerowanie zysków, by nie podlegały one dodatkowemu opodatkowaniu. ETF-y mogą również wykorzystać mechanizm umorzenia tylko po to, aby usunąć zyski kapitałowe i umożliwić akcjonariuszom odroczyć podatki od zysków. Mechanizm rzeczowy jest atrakcyjną formą, co wynika z tego, że fundusze ETF stosują pasywne strategie indeksowe. Mają one niższe obroty niż funduszowe aktywa zarządzane. Mechanizm umorzenia w naturze może pomóc funduszom w zapobieganiu choćby zapaści gotówkowej. Są one też podstawową cechą funduszy giełdowych. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że sama efektywność podatkowa możliwa jest dzięki umorzeniu w naturze. Mechanizm umorzenia jest również niezwykle przydatny, biorąc pod uwagę zachowanie inwestorów, którzy kupują akcje na podstawie średnich kosztów.