Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się czworonoga

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się czworonoga?

Dom i ogód PORADNIK Warto przeczytać

Pojawienie się w domu psa lub kota pociąga za sobą wiele zmian w życiu domowników. Nie chodzi tu jedynie o zakup koniecznych dla zwierząt akcesoriów, ale zmiany organizacyjne w codziennych zajęciach oraz konieczność dostosowania mieszkania do wymagań zwierzaków w taki sposób, by czuły się w nim dobrze i nie poczyniły dużych zniszczeń.

 

Zarówno pies, jak i kot mają swoje przyzwyczajenia oraz zachowania, które wynikają z ich natury i trudno je winić za to, że postępują w ten sposób, a nie inaczej. Przykładem może być tu choćby drapanie kanapy przez kota. My widzimy to jako niszczenie mebli, kot jako możliwość wykonania obowiązkowej gimnastyki, przeciągania grzbietu oraz ostrzenia pazurów. Coś, co zawsze robił w naturze i robić będzie. Właściwe przygotowanie mieszkania na przyjęcie domowych zwierząt pomoże uniknąć konfliktowych sytuacji i sprawi radość ze wspólnego dzielenia przestrzeni zarówno właścicielowi, jak i zwierzęciu.

Bezpieczeństwo w mieszkaniu

Nawet w naszym z pozoru bezpiecznym lokum czeka na nowego pupila mnóstwo niebezpieczeństw. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na przyjęcie młodego jeszcze zwierzaka. Warto zadbać o taki wystrój mieszkania, który uczyni dla pupila przestrzeń względnie bezpieczną i pozwoli uniknąć ryzykownych sytuacji.

W przypadku psów dość często zdarzają się zniszczenia w postaci pogryzionych przedmiotów. Mogą to być kapcie właściciela, dziecięce zabawki i wiele innych rzeczy. Jeśli chcemy tego uniknąć, już pierwszego dnia należy pochować wszystkie zagrożone zniszczeniem przedmioty. Dobrze jest usunąć również te, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Wystające lub leżące na podłodze kable mogą być dla szczeniaka atrakcyjnym gryzakiem. Jak go tego oduczyć? Warto zaproponować w zamian zabawkę do gryzienia, najlepiej z drobnymi wypustkami, które będą masować dziąsła młodego psa.

Kolejna kwestia to trening czystości. Zanim pupil nauczy się załatwiać swoje potrzeby na dworze, może minąć trochę czasu. Dywany, parkiety i panele do momentu opanowania tej umiejętności mogą być więc zagrożone. Chwilowym rozwiązaniem będzie rozłożenie na podłodze gazet. W interesie właściciela leży jednak jak najszybsze nauczenie czworonoga, gdzie załatwia się potrzeby fizjologiczne.

Koty to wszędobylskie zwierzaki. Uwielbiają się wspinać i wskakiwać nawet na najwyższe meble. Nie dziwi zatem fakt, że z łatwością dostają się do umieszczonych wysoko kwiatów, które z racji tego, że mają trujące liście, ukryliśmy tam przed dziećmi. Niestety zabezpieczenie ich przed kotem może być znacznie trudniejsze, dlatego warto przenieść je do pomieszczenia, do którego kot nie ma wstępu. Do roślin dla kotów potencjalnie niebezpiecznych należą m.in.: konwalia, bluszcz, amarylis, dracena, skrzydłokwiat, lilia oraz gwiazda betlejemska.

Zarówno w przypadku kotów, jak i psów, należy pousuwać z dostępnej dla nich przestrzeni wszelkie wazony, puchary, szklane figurki i inne przedmioty, które łatwo ulegają uszkodzeniu lub stłuczeniu. Zabezpieczyć należy również ostrze przedmioty oraz te, które mogłyby na zwierzę spaść, np. ściągnięte wraz z obrusem.

Jeśli właściciel chce zachować przestrzeń, do której zwierzę nie będzie miało wstępu, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w barierki montowane w drzwiach.

Akcesoria dla pupila

Zarówno pies, jak i kot wymagają doposażenia mieszkania w niezbędne dla nich akcesoria. Konieczne będą przede wszystkim miski na wodę i karmę. To jednak dopiero początek listy. Wyprawka dla kota i psa różnią się nieco między sobą, choć zawierają też podobne elementy.

Trening czystości u kotów przebiega niezwykle sprawnie. Do tego jednak konieczna jest kuweta. Można zdecydować się na kuwetę zamkniętą lub otwartą. Ta pierwsza ma drzwiczki oraz daszek i jest praktyczna z uwagi na to, że żwirek nie rozsypuje się po podłodze, a jej zawartość pozostaje niewidoczna dla odwiedzających pomieszczenie gości. Kuweta otwarta natomiast jest nieco tańsza.

Nie wszystkie koty potrzebują legowiska, co wynika z tego, że same wybierają dla siebie miejsce do odpoczynku. Konieczne natomiast może być zaopatrzenie się w drapak, który uchroni przed zniszczeniem sofę i dywan. Drapanie leży w kociej naturze. Przyjmując kota do domu, warto o tym pamiętać.

Zarówno w przypadku kota, jak i psa warto rozważyć posiadanie transportera, który umożliwi wyjazdy. Tych uniknąć się nie da, choćby z konieczności odwiedzenia gabinetu weterynaryjnego. O ile zrezygnowanie z transportera może niekiedy wchodzić w grę w przypadku psa, o tyle jest to wykluczone, jeśli posiadamy kota.

Psy z pewnością będą potrzebować wygodnego legowiska, szelek i smyczy, a w przypadku starszych psów – obroży.

Zarówno dla kociaka, jak i dla psa przydadzą się też zabawki. To konieczność, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z młodymi zwierzętami. Odpowiednia ilość zabawek uchroni inne przedmioty, w tym dziecięce zabawki przed zniszczeniem.

Właściwe przygotowanie na przyjęcie pupila pozwoli cieszyć się z jego obecności bez obaw o bezpieczeństwo zwierzęcia i zniszczenia w mieszkaniu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://SklepZoologic.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments