Jak się pozbyć łupieżu – Łupież to dolegliwość uciążliwa i dla wielu osób wstydliwa. Jeżeli dostępne w drogeriach szampony nie radzą sobie z nim, przed wytoczeniem najcięższej artylerii medycznej warto wypróbować naturalne sposoby na łupież.
Jak się pozbyć łupieżu
Czym jest łupież?
Łupież to choroba skóry głowy polegająca na nieprawidłowym, nadmiernym złuszczaniu, widocznym w postaci białych płatków. Może występować w postaci tzw. suchej lub łojotokowej, najczęściej po raz pierwszy pojawia się w okresie dojrzewania i nasila się sezonowo. Do przyczyn powstawania łupieżu, oprócz grzybów atakujących skórę głowy, zaliczyć można także jej przesuszenie lub zbyt rzadkie mycie, nieprawidłowe używanie i zmywanie kosmetyków do włosów oraz problemy z dietą, szczególnie niedobór cynku. Jednych dolegliwość ta trapi przez całe życie, innym sposoby na łupież potrzebne są w okresach zmian hormonalnych wpływających na ilość wydzielanego sebum.
Naturalne sposoby na łupież
W walce z tą dolegliwością, której oprócz widocznego łuszczenia towarzyszy niekiedy swędzenie, mogą pomóc naturalne, proste sposoby na łupież. Oto przydatne składniki, które prawie każdy ma w domu, a które w wielu przypadkach okażą się pomocne.
Cytryna
Świeżo wyciśnięty sok z cytryny należy rozprowadzić po skórze głowy tuż przed myciem, odczekać ok. 2 minut, następnie użyć szamponu. Jeżeli sam sok wywołuje pieczenie, warto wypróbować płukankę do włosów z soku z cytryny rozrobionego z wodą.
Ocet jabłkowy
To nie tylko sposób na łupież, ale przy okazji także na lśniące i gładkie włosy! Ocet jabłkowy należy wymieszać pół na pół z wodą. Taką mieszanką płuczemy skórę głowy i włosy po umyciu i zastosowaniu odżywki. Zostawiamy na 2-3 minuty, po czym spłukujemy letnią wodą.
Buraki
To warzywo to kopalnia składników odżywczych i znakomity sposób na łupież. Buraki należy ugotować w wodzie, a następnie przestudzony płyn wmasować w skórę głowy i pozostawić na noc. Do takiej mikstury można dodać imbir, który odkazi skórę dodatkowo pobudzi cebulki włosowe.
Aloes
Sok z aloesu znany jest ze swoich właściwości kojących i nawilżających. Zastosowany na skórę głowy pomoże jej odzyskać równowagę i złagodzi podrażnienia, zmniejszając objawy łupieżu. Można wcisnąć sok ze świeżo uciętego liścia albo kupić żel aloesowy o prostym składzie lub sok albo wyciąg bez dodatków. To idealny sposób na łupież wywołały nadmiernym wysuszeniem skóry głowy.
Tymianek
To zioło o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i hamującym łojotok (oprócz łupieżu pomoże także na skórę dotkniętą trądzikiem). Należy przyrządzić odwar, wrzucając trzy łyżeczki tymianku na szklankę wrzącej wody i gotując przez 10 minut. Po odcedzeniu i wystudzeniu wcieramy mieszankę w skórę głowy po myciu i pozostawiamy bez spłukiwania.
Seler
To jeden z zapomnianych sposobów na łupież, które stosowały nasze babcie. Seler naciowy należy wrzucić do gotującej się wody – około 3 łodygi z liśćmi na 1 litr – i gotować przez kilka minut. Następnie przestudzony płyn nakłada się na skórę głowy na 15-30 minut przed umyciem głowy szamponem.
Jak stosować naturalne sposoby na łupież
Rezultaty w żadnym przypadku nie będą natychmiastowe. Wypróbowując domowe sposoby na łupież, należy stosować je przez kilka tygodni, najlepiej około 3-4 – dopiero po tym czasie będzie widać, czy na pewno przyniosły efekty. Nie ma też sensu próbować wszystkiego na raz. Po pierwsze może to doprowadzić do podrażnienia skóry, po drugie nie będzie wiadomo, co tak naprawdę pomogło. Jeśli już znajdziemy swój sposób na łupież, to optymalnie jest po paru tygodniach kuracji robić sobie około tygodnia przerwy. Z czasem ten okres będzie coraz dłuższy bez widocznego łuszczenia.
Poznaj także inne domowe sposoby na łupież: FashionAndBeauty.pl