Jakich prezydentów można dostrzec na amerykańskich banknotach

Jakich prezydentów można dostrzec na amerykańskich banknotach

Polecne i promocje

Nie da się chyba ukryć, że dolar to najpopularniejsza waluta na świecie. Także z powodu widocznych na nich postaci. Są one kluczowe pod kątem całej amerykańskiej historii.

Bez wątpienia jest tak w przypadku Jerzego Waszyngtona. Nie bez powodu jest on nazywany ojcem niepodległości Stanów Zjednoczonych. To w końcu on dowodził wojskami, którym udało się zwyciężyć w wielu bitwach, które ostatecznie doprowadziły do całkowitego uniezależnienia się od Wielkiej Brytanii. Jego podobizna znajduje się na awersie banknotu jednodolarowego. To właśnie ten nominał często znajduje się w wielu amerykańskich filmach, serialach czy innych dziełach kultury. Można więc powiedzieć, że jest dość mocno kojarzony. Trzeba jednak powiedzieć, że postać pierwszego amerykańskiego prezydenta, już nieco mniej. Do jego największych osiągnięć przypisuje się między innymi takie kwestie jak: dodanie do konstytucji karty praw. Za jego rządów, za oceanem w znacznym stopniu zdołano rozwinąć także handel. To więc w pewnym sensie Jerzy Waszyngton podłożył niejako podwaliny pod mocną pozycję Stanów Zjednoczonych na międzynarodowym horyzoncie.

Kolejną amerykańską głową państwa sportretowaną na tamtejszych banknotach, bez wątpienia jest Abraham Lincoln. Jego postać upamiętniona została z kolei na nominale równym pięciu dolarom. O ile wcześniej omawiany Waszyngton cieszył się długim życiem, w tym przypadku było inaczej. Lincoln objął rządy w 1861 roku. Trwały one jedynie cztery lata. Zakończyły się w najtragiczniejszy z możliwych sposobów. Mowa tu bowiem o zamachu, jaki przeprowadzono 15 kwietnia 1865 roku. Jego zabójcą okazał się…aktor teatru szekspirowskiego: John Wilkes Booth. Jeśli idzie o Lincolna, jego rządy zapamiętane są głównie dzięki zniesieniu niewolnictwa na terenie całego kraju. Trzeba przyznać, że był to jeden z kluczowych rozdziałów w całych – nie tak przecież rozległych dziejach tamtejszej państwowości.

Jeśli o zniesieniu niewolnictwa mówiliśmy jako o kluczowym momencie, teraz pora wspomnieć o tym z prezydentów, który ustanowił podwaliny prawodawstwa amerykańskiego. Był nim Thomas Jefferson. To on, stał się jednym z inicjatorów Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych. Uchwalono ją w 1787 roku. Co ciekawe, Jefferson został prezydentem dopiero kilkanaście lat później, a przestał pełnić urząd po kolejnych ośmiu, w 1809 roku. Jego podobiznę umieszczono z kolei na banknocie dwudolarowym.

Dolar jest jedną z najczęściej wymienianych walut na świecie. Trzeba też pamiętać – zwłaszcza wybierając się w te rejony świata – że każdy pojedynczy egzemplarz ma swoistą datę ważności. Po niej, zostaje on po prostu wycofywany z obiegiem i zastępowany nową serią. Jeśli kiedyś zdarzy się posiadać jedną z takich sztuk, najlepszym wyjściem będzie odwiedzenie kantoru oferującego usługę skupu. Jest to chyba najlepszy sposób na pozbycie się banknotów tak, by nic nie odbyło się z naruszeniem różnego rodzaju przepisów.  Jeśli w swoich zasobach posiadasz wycofane banknoty na przykład –  wycofane franki szwajcarskie i nie wiesz co z nimi zrobić, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest  firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuję misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments