Koniec z prywatnością – sztuczna inteligencja będzie inwigilować w nasze prywatne życie na zlecenie banków i władzy rządzącej

Gospodarka Wiadomości

Już niebawem od sztucznej inteligencji będzie zależało czy otrzymamy kredyt czy też nie. Inwigilacja może pojawić się również w innych sytuacjach. Europejskie rozporządzenie o ochronie danych osobowych najwidoczniej zostało źle zinterpretowane przez naszą władzę.

Sztuczna inteligencja zacznie inwigilować w nasze życie prywatne?

Jak wynika z najświeższych informacji banki otrzymały pozwolenie na to, by wykorzystywać nowoczesną technologię do inwigilowania w życie swoich kredytobiorców. Od dawna mamy do czynienia z innowacyjnymi pomysłami, dzięki którym urządzenia technologiczne pozwalają nam na rozmawianie z innymi osobami bz konieczności potwierdzania swojej tożsamości. Jednakże to może się zmienić, przestaniemy być całkowicie anonimowi. Banki będą w posiadaniu portretów psychologicznych swoich klientów, które utworzą się na podstawie informacji zebranych np. Poprzez płatności kartami płatniczymi. Obawy są słuszne zwłaszcza że takimi samymi metodami może posłużyć się w przyszłości władza.

O tym że polski rząd nie stroni od afer i sprzeciwia się prawie każdej nowej ustawie Unii Europejskiej wiadomo od dawna, jednakże teraz może ona uderzyć w prywatność obywateli RP. W maju ma wejść w życie rozporządzenie o ochronie danych osobowych, które ma chronić prywatność obywateli – Polski rząd jednak inaczej chyba odczytał zamysł tej ustawy.

Na razie inwigilacja oscyluje tylko w obrębie banków, które będą mogły ocenić czy prowadzimy przykładny tryb życia. Nie tylko ma pomóc to w oszacowaniu zdolności kredytowej ale samym przyznaniu kredytu. Informacje na temat tego na co wydajemy pieniądze, czy prowadzimy stonowany czy raczej imprezowy tryb życia ma w większości pomoc bankom oszacować czy dana osoba jest godna udzielenia mu kredytu. Sztuczna inteligencja ma podpowiedzieć bankom czy udzielenie kredytu danej osobie wiąże się ze sporym ryzykiem.

Podobnie ma być w przypadku kredytów hipotecznych udzielanych młodym małżeństwom. Inwigilacja w życie młodych ma dać pewność regularnym spłatom. Sztuczna inteligencja będzie mogła zaalarmować osoby odpowiedzialne za takie sprawy np. O możliwości zdrady przez jednego z małżonków czy też wydawaniem pieniędzy na używki.

Według Unii Europejskiej takie kontrolowanie i inwigilowanie w nasze życie jest naruszeniem naszych praw i wolności, dlatego też chciał ograniczyć ten precedens. Rozporządzenie miało określać kiedy taka inwigilacja może mieć miejsce – z pewnością wymagana byłaby zgoda klienta. Jak się okazuje polski rządowy projekt dalece odbiega od pierwotnych założeń UE.

Sztuczna inteligencja może kogoś bezpodstawnie pozbawić możliwości zdobycia kredytu. Legalizacja takiego rozwiązania z pewnością będzie budzić sporo kontrowersji, zwłaszcza że pojawiają się objawy jakoby rząd miał w przyszłości stosować takie rozwiązania w stosunku do wyborców. Nie wykluczone że w dzisiejszej erze technologii i sztucznych inteligencji na długo zachowamy swoją prywatność zwłaszcza jeżeli chodzi o sprawy finansowe.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
svart
svart
6 lat temu

„O tym że polski rząd nie stroni od afer”
proszę o podanie przykładu takiej afery.

Artykuł niestety trąci sympatiami politycznymi.