Kredyt hipoteczny - porady, których powinieneś unikać

Kredyt hipoteczny – porady, których powinieneś unikać

PORADNIK

Większość Polaków, by kupić swoje mieszkanie musi ubiegać się o kredyt hipoteczny. Niestety wiedza o tego typu produktach finansowych jest bardzo mała wśród zwykłych ludzi. Dlatego bardzo często, słuchając rad przysłowiowego “wujka” w rodzinie dajemy się “naciągnąć” na mało opłacalne dla nas kredyty. Osoby, które już dostały swój kredyty na mieszkania bardzo często uważają siebie za znawcę kredytów hipotecznych, który teraz może doradzać całej swojej rodzinie i znajomym. Jednak przy tak ważnej dla naszej przyszłości decyzji powinniśmy w sposób bardziej odpowiedzialny podejść do tematu kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny – porady, których powinieneś unikać

Na rynku istnieje bardzo dużo ofert bankowych, skierowanych do osób chcących posiadać swoje własne mieszkanie czy dom. Tak duża liczba opcji wyboru może powodować istny zawrót głowy. Tym bardziej jeśli sami zdecydowaliśmy się na wybór oferty bez pomocy specjalisty. Jeśli mamy zerowe doświadczenie w tego typu tematach, może dużo lepszym pomysłem będzie udanie się do doradcy kredytowego. Jest to osoba, która zna rynek kredytów na wskroś. Z pewnością będzie umiała nam pomóc.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie podejść do tego tematu, warto zapoznać się z poradami, których warto unikać przy kredytach hipotecznych.

Porada 1

Jeśli bierzesz kredyt hipoteczny to na jak najdłuższy okres spłaty

Niestety, nie jest to zbyt dobra rada jeśli chodzi o kredyty hipoteczne. W kredytach hipotecznych jest tak, że im dłuższy okres spłaty tym odsetki, które płacimy są większe. A więc ogólna kwota jaką będziemy musieli zwrócić bankowi będzie wyższa. Z punktu widzenia opłacalności, nie ma to sensu.

Podstawową zasadą przy braniu kredytu na mieszkanie jest dopasowanie swoich zarobków i dochodów z ratą kredytu. Jeśli stać cię na spłatę większych rat, to lepiej dla każdej ze stron będzie krótszy czas kredytu.

Trzeba również wziąć pod uwagę to, że raty mogą wzrosnąć wraz ze wzrostem stopy procentowej. Dlatego warto wziąć pod uwagę przy doborze wysokości rat pewnego rodzaju bufor bezpieczeństwa.

Porada 2

Weź tyle pieniędzy ile da ci bank

Ta rada również jest bardzo zła, niestety ludzie często korzystają z niej. Zaciąganie maksymalnej kwoty kredytu jest bardzo ryzykowne. Jeśli w trakcie trwania spłaty kredytu stracimy pracę lub będziemy mniej zarabiać, to możemy mieć problem z płynnością finansową. Jeżeli jednak jesteś w sytuacji, gdzie potrzebujesz dużej kwoty na mieszkanie czy dom, to najlepszą opcją będzie zebranie poduszki finansowej na trudniejsze miesiące. Wtedy, nawet gdy w jakimś miesiącu będzie gorsza wypłata czy wzrost raty, to będziemy mieć z czego zapłacić.

Porada 3

Jeśli kredyt hipoteczny to tylko w obecnym banku

Każdy bank posiada inną ofertę kredytową, i to od nas zależy czy będziemy chcieli szukać najbardziej korzystnej dla nas. I wcale tak nie jest, że bank w którym mamy obecnie konto, da nam najbardziej korzystne warunki kredytu hipotecznego. Oferty banków zmieniają się bardzo szybko, dlatego trzeba być na bieżąco w ofertach i propozycjach innych banków.

Porada 4

Musisz wziąć kredyt na wszystko po to, by mieć historię kredytową

Porada ta wynika głównie z niewiedzy konsumentów. Mit ten krąży bowiem od wielu lat w społeczeństwie i przekazywany jest na kolejne pokolenia. Obecnie brak jakiejkolwiek historii kredytowej nie jest problem w uzyskaniu kredytu na mieszkanie.

Warto jednak zaznaczyć, że sytuacja może się w przyszłości zmienić. Warto wziąć to pod uwagę jeśli planujemy wziąć kredyt na mieszkanie za dłuższy czas, około 5-10 lat. Jeśli jednak w przeciągu najbliższych kilku lat będziemy starać się o kredyt, nie powinniśmy się tym martwić.

Kredyt hipoteczny to bardzo trudna i wiążąca nas na lata decyzja, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i nie słuchać rad osób, które nie mają o tym pojęcia. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, warto zwrócić się o pomoc do doradcy hipotecznego.

Źródło: eksperci-wrzesnia.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof Markowski
Krzysztof Markowski
2 lat temu

Porady są bardzo dobre. Ja sam korzystam z porad i jestem bardzo zadowolony. To pomaga bardzo przy braniu kredytów lub pożyczek i dzięki temu trudnej się dać oszukać, bo w internecie na przykład jest dużo oszustów.