Kredyt obrotowy dla firm - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Kredyt obrotowy dla firm – wszystko co musisz o nim wiedzieć

PORADNIK
Kredyt obrotowy dla firm – najważniejsze informację. Wiele osób, które w swoim życiorysie mają prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma świadomość jak ciężki jest to “kawałek chleba”. Z pewnością nie każda osoba, które chce mieć własną firmę jest do tego stworzona. Prowadzenie własnej firmy wiąże się z reguły z ciągłymi problemami z finansami, problemami z brakiem wykwalifikowanych pracowników i wieloma innymi problemami, których ciężko wymienić.

Kredyt obrotowy dla firm – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bardzo często właściciele firm są zmuszeni do szukania innych form pomocy finansowej, po to by firma miała płynność finansową. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie kredyty obrotowe dla firm.

Czym są kredyty obrotowe dla firm?

Form kredytowania w szczególności dla przedsiębiorców jest bardzo dużo na rynku finansowym. Banki z miesiąca na miesiąc prześcigają się w coraz to nowszych produktach finansowych. możliwościach kredytowania itp. Jednym z takich produktów finansowych skierowanych do firm jest kredyt obrotowy.

W dużym skrócie, kredyt obrotowy przeznaczony jest na finansowanie bieżących wydatków danej firmy. Najbardziej oczywistym przykładem tutaj może być pokrycie bieżących kosztów zatrudnienia pracowników, kosztów wynajmu biura czy sprzętu lub zakup materiałów produkcyjnych. Jednym z głównych celów tego typu kredytów jest zapewnienie firmie płynności finansowej, która jest bardzo ważnym czynnikiem w każdej firmie.

Kredyty obrotowe najczęściej są udzielane na krótki okres, około rok. Zdecydowanie kredyty obrotowe zaliczają się do krótkoterminowych.

Kredyty obrotowe – rodzaje

Kredyty obrotowe możemy podzielić na dwa rodzaje: kredyt na rachunku bieżącym oraz kredyt na rachunku kredytowym.

Kredyt na rachunku bieżącym – w tym wypadku przedsiębiorca jak sama nazwa wskazuje ma konto w banku, gdzie ubiega się o dany kredyt. Na tym koncie przyznawany jest określony limit zadłużenia. W sytuacji, kiedy właściciel firmy będzie potrzebował pieniędzy, może podjąć je z tego konta w wysokości takiej, jaki jest limit. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że nie musimy za każdym razem kiedy pobieramy pieniądze z tego konta tłumaczyć się bankowi na co konkretnie potrzebne nam są te pieniądze. Daje to nam większą elastyczność w działaniu.

Kredyt na rachunku kredytowym – w tym wypadku sytuacja jest całkowicie odwrotna. Za każdym razem, gdy przedsiębiorca chce podjąć pieniądze, musi przedstawić konkretny biznesplan, w którym będzie jasno i klarownie przedstawiony cel naszej pożyczki. W tym przypadku mamy również sztywno określony termin spłaty. Ta forma jest bardziej restrykcyjna dla właścicieli firm.

Co lepsze dla firmy? Kredyt obrotowy czy inwestycyjny?

Wiele osób, które są bardziej biegłe w świecie produktów bankowych skierowanych dla firm może zadać sobie bardzo stosowne pytanie. Co bardziej się opłaca, kredyt obrotowy dla firm czy kredyt inwestycyjny.

Przede wszystkim trzeba jasno powiedzieć, oba rodzaje kredytów są bardzo elastyczne. Oba kredyty nadają się do finansowania prawie każdej uzasadnionej potrzeby w firmie. Jednak przed ostatecznym wyborem, warto ustalić sobie cel, na który potrzebujemy środki. Kredyt obrotowy będzie dużo lepszym rozwiązaniem dla bieżących potrzeb firmy np. zakupu towarów czy materiałów. Ten rodzaj kredytowania ma zapewnić firmy potrzebną płynność.

Kredyt inwestycyjny będzie dużo lepszym rozwiązaniem dla firm, które planują swój długoterminowy rozwój. Aby sfinansować ten rozwój, warto zastanowić się nad ofertą kredytu inwestycyjnego. Przy kredytach inwestycyjnych bardzo ważny jest jasno określony cel kredytu, czyli na co konkretnie potrzebujemy pieniędzy.

Kredyty inwestycyjne w odróżnieniu od obrotowych są udzielane na bardzo długi okres, nawet do 15 lat.

Wybór odpowiedniego kredytu zależy głównie od tego, co konkretnie chcemy sfinansować. Jak zawsze, lepiej zastanowić się dwa razy zanim podejmiemy ostateczną decyzje, warto również skorzystać z pomocy doradców kredytowych, którzy z pewnością będą mogli pomóc w doborze najbardziej optymalnego rozwiązania dla nas i dla naszej firmy.

Źródło: sowinskie.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments