Książki rozwojowe - pozytywne pranie mózgu?

Książki rozwojowe – pozytywne pranie mózgu?

Polecne i promocje

Inwestuj we wspomnienia i doświadczenie

 

Czy wydawanie pieniędzy przynosi szczęście? Bardzo często, tak. Oczywiście należy rozróżnić wydawanie oszczędności na sprawy bieżące i niezbędne: rachunki, zakupy spożywcze, zabiegi lekarskie, remonty… To kwestie, przy których najczęściej mówimy, że pieniądze „płyną jak woda” i wcale nie czujemy się z tego powodu szczęśliwi. Czym innym są zakupy „nowości”: czasem niezbędne (jak ubrania lub akcesoria), czasem dla zwykłej przyjemności. Najwięszy przypływ endorfin odczuwamy w samym momencie nabywania towaru, który staje się nasz, jest nowy, piękny – posiadanie go daje radość. Często okazuje się jednak, że dana rzecz nie jest potrzebna, odchodzi w zapomnienie, czasem staje się niewygodna i nie przynosi żadnych korzyści. Rzeczy przemijają – wspomnienia i doświadczenie zostaje na zawsze. Może lepiej wydawać pieniądze właśnie na to, zamiast na kolejny bibelot?

 

Dlaczego rozwój osobisty jest ważny i jak go rozpocząć?

Najłatwiej od książek o rozwoju osobistym.  Książki rozwojowe powinny być przede wszystkim dobrane do etapu na jakim jesteś. Edukacja to klucz – wiem, że brzmi to jak banał, ale jeżeli mówimy o rozwoju osobistym, to jest to absolutne „must have”, czyli koniecznosć. 

 

 

Prezent dla siebie? 

Prezenty. To dla wielu osób bardzo poważny dylemat: co na prezent? Okazji do dawania prezentów zawsze jest sporo, więc co tu znowu dać osobie, której wręczało się podarunek trzy miesiące temu albo komuś, kto własciwie ma już wszystko? No właśnie. Z pomocą przychodzą karty podarunkowe, które zapewniają atrakcje, relaks lub rozwój osobisty. Najbardziej uniwersalne to vouchery SPA, karty podarunkowe na kolację w restauracji lub bilety do kina. Jeśli tylko znamy upodobania badź zainteresowania danej osoby, możemy wybrać prezent bardziej „spersonalizowany”, jak np. loty balonem, wyjścia do teatru, wizyty w muzeum albo wycieczki. Dla dzieci idealnym podarunkiem może być voucher do sali zabaw, parku rozrywki lub parku wodnego. To wszystko wiąże się z niezwykłymi przeżyciami, radością z odpoczynku i spędzenia ciekawych chwil, które pozostają w pamięci, jako miłe wspomnienie. Dobrze dobrany voucher naprawdę będzie w pełni zadowalającym prezentem.

    Prezent dla siebie samego – czasem je sobie robimy, więc może warto zrobić sobie taki, który wzbogaci nasze dośwaidczenie życiowe albo wzmocni nasze relacje z innymi ludźmi. Zamiast kolejnej rzeczy, czasem lepiej jest zakupić bilet na dobry film, wyjść na gokarty, strzelnicę lub paintball, pójść na masaż, odwiedzić pobliskie muzeum lub galerię sztuki. Zawsze można próbować, czegoś nowego: skoczyć na bungee, popływać kajakiem, posłuchać opery. To przeżycia, które dają radość długotrwalą. Są odskocznią od problemów, codziennych trosk. Niektóre mogą wprowadzić nieco adrenaliny, inne uspokajają i wyciszają. To wspomnienia, które ukraść może nam jedynie starość. Są ważne, tak jak rozwój osobisty. W wielu przypadkach nauka jest przyjemnością. Nauka tego, co lubimy, co nas pasjonuje i jest dla nas przyjemne. Zainwestowanie w różnego typu kursy to inwestycja w lepsze kwalifikacje zawodowe oraz w wiedzę i doświadczenie. Jeśli wydajemy pieniądze na kursy, nie wydajemy ich „na nic” (bo materialnie nic nie mamy, ewentyulanie certyfikat) – wydajemy je na nową umiejętność, na nasze sprawniejsze myślenie i poszerzanie horyzontów. Ta wiedza może być jedynie przyjemnością, czasem może okazać się przydatna w życiu, a czasem może stać się sposobem na życie. Posiadanie hobby i pasji życiowej jest siłą napędową naszego umysłu, więc warto w nie inwestować.

Kupować, czy tylko korzystać? 

    Kupowanie rzeczy nie jest złe. Jest proste i banalne, a przez to bardzo utrudnione. Mamy ogromny wybór dóbr, mamy reklamy i banery, dzięki którym wiemy o wielu produktach, mamy większe wózki, sklepy internetowe – jest łatwiej znajdować rzeczy, ale o wiele trudniej wybierać te wartościowe i naprawdę przydatne. Mamy opinie „you must have”, po czym okazuje się, że tak naprawdę „you needn’t have”… Zanim – w przypływie oczarowania wielością towarów – kupimy kolejną zbędną rzecz, warto pomyśleć, czy nie ma lepszego sposobu spożytkowania swoich oszczędności. Chwilowa radość z posiadania nie jest w stanie zastąpić fascynującego doświadczenia i ogromu wrażeń, do których nieraz sięgamy pamięcią.  Różnego rodzaju wyjścia, bilety wstępu, vouchery czy kursy są w stanie zapewnić nam radość długofalową, a nie tylko bardzo krótkotrwałą.

 

Książki rozwojowe – podsumowanie

Kiedyś wsadzałem wszystkie książki do jednego wora – teraz wiem, że nie tylko książki o rozwoju osobistym, ale też książki psychologiczne, książki motywacyjne i przede wszystkim książki biznesowe, to jedna z lepszych form edukacji 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments