Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Polecne i promocje

Człowiek musi w swoim życiu podejmować wiele decyzji. Niektóre z nich są istotne jedynie w najbliższej przyszłości i nie zmieniają w dalszym życiu zbyt wiele. Inne natomiast mają wpływ na prawie każdy aspekt codziennej egzystencji. Jedną z najważniejszych decyzji tego typu jest wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania dla siebie i swojej rodziny. Warunki w jakich żyjemy mają bardzo istotny wpływ na wszystko co robimy. Dom jest miejscem pracy, odpoczynku a także budowania więzi z rodziną i przyjaciółmi. Warto zadbać o to, by nasze domy w miarę możliwości spełniały nasze wymagania i sprawiały, że czujemy się w nich dobrze.

Mieszkanie czy dom?

Pierwszą istotną decyzją przy zakupie jest wybór między domem a mieszkaniem. Wiele osób całe życie marzy o własnym domu z ogródkiem i nie zdaje sobie sprawy z obowiązków i kosztów jakie wiążą się z posiadaniem tego typu nieruchomości. Domy jednorodzinne są świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających dużą rodzinę oraz spory budżet, który mogą przeznaczyć na własne lokum. Posiadanie domu zapewnia wyjątkowe poczucie prywatności i swobody.

Sąsiedzi mieszkają dopiero za ogrodzeniem, a czasami nawet dalej, przez co zarówno w domu jak i w jego obejściu można czuć się naprawdę komfortowo. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest posiadanie własnej działki. Jest to szczególnie przyjemny aspekt dla osób, które lubią zajmować się ogrodnictwem i spędzać czas na świeżym powietrzu. Niewiele osób ma jednak świadomość ile pracy wiąże się z doglądaniem i pielęgnowaniem zarówno podwórka jak i samego domu. Są to znacznie większe powierzchnie, na których trzeba utrzymać porządek, a także wiele dodatkowych obowiązków, których nie mają mieszkańcy bloków i wieżowców. Decyzja o zakupie lub budowie domu wiąże się także z ogromnymi kosztami.

Ceny są w dużej mierze uzależnione od lokalizacji nieruchomości lub działki. Również utrzymanie i odpowiednie zagospodarowanie domu oraz jego obejścia wiąże się z dużymi wydatkami. Przy niepewnym budżecie lepiej zdecydować się na zakup mieszkania. W zależności od lokalizacji oraz metrażu ceny mogą być znacznie niższe niż koszty zakupu domu wolnostojącego. W serwisie allegro. pl w kategorii mieszkania na sprzedaż można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty.

Dom wolnostojący czy szeregowiec?

Większość osób decydujących się na wybudowanie lub kupno domu wybiera nieruchomości wolnostojące. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania z pewnością jest fakt „odcięcia” się od sąsiadów. Dodatkowym plusem jest zazwyczaj znacznie większa działka niż w przypadku zabudowy segmentowej. Jeżeli decydujemy się na samodzielną budowę domu, wybór opcji wolnostojącej z pewnością zapewni nam dużą wolność w decydowaniu o tym jak będzie wyglądał budynek. Jedynym ograniczeniem w tej kwestii może być powierzchnia działki lub zbyt niski budżet. Domy wolnostojące mają jednak swoje wady. Pomijając duże koszty budowy i utrzymania tego typu nieruchomości należy liczyć się także z wyższymi opłatami w sezonie grzewczym a także kiepskim stanem dróg dojazdowych prowadzących do domów na peryferiach. Dodatkowo, wcześniej wspomniana zaleta w postaci odgrodzenia i oddalenia się od sąsiadów może być także wadą tego rozwiązania. W przypadku, gdy nasz dom stanie się np. celem włamywaczy istnieje bardzo mała szansa, że ktoś to zauważy i podejmie odpowiednie działania. Ciekawą alternatywą dla domów wolnostojących są domy szeregowe. Zakup takiej nieruchomości ogranicza nieco wolność architektoniczną oraz wymiary działki, ale zapewnia tez sporo korzyści. Szeregowce są zazwyczaj budowane w miastach lub w ich pobliżu, co sprawia, że łatwo się do nich dostać i jednocześnie cieszyć się zaletami własnego domu. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które mają ograniczony budżet, a chciałyby posiadać dom w dobrej lokalizacji.

Kupić czy budować?

Wiele osób decydując się na dom wolnostojący zastanawia się nad tym czy korzystniej jest kupić już istniejący budynek czy wybudować go po swojemu. Istnieje kilka ważnych aspektów, które należy rozważyć przed podjęciem tej ważnej decyzji. Budowa domu niesie za sobą wiele trudności oraz formalności, z których większość osób nie zdaje sobie sprawy. Jest to proces czasochłonny i wymaga sporo pracy poczynając od zgromadzenia funduszy na zakup działki i surowców, poprzez wybór projektu budowlanego aż po adaptację i wykończenie. Warto rozważyć alternatywne rozwiązanie jakim jest zakup gotowego, wybudowanego domu. W serwisie allegro. pl można znaleźć zarówno domy działki na sprzedaż. Warto zapoznać się z ofertami w obu kategoriach i rozważyć, które rozwiązanie będzie w naszym przypadku najlepsze.

Rozsądna decyzja

Czasami warto dobrze zastanowić się przed podjęciem ważnych decyzji. Jeżeli aktualna sytuacja finansowa nie pozwala na zakup wymarzonego mieszkania lub domu powinno się rozważyć opcję czasowego wynajmu lokum dla siebie i swojej rodziny. Czasami nie warto rzucać się na głęboką wodę i ryzykować utratą stabilności rodzinnego budżetu. W niektórych sytuacjach lepiej cierpliwie poczekać do czasu, w którym uzyskamy zdolność kredytową lub uzbieramy znaczną kwotę pieniędzy na zakup własnego domu lub mieszkania.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments