Mroźna pogoda zbiera śmiertelne żniwo. Jest już kilka ofiar siarczystych mrozów!

Wiadomości

W Polsce panuje siarczysty mróz, którego nie można lekceważyć. Ostatnie dni przyniosły ofiary śmiertelne które zmarły z powodu wychłodzenia, a bilans ofiar mrozu może się jeszcze powiększyć.

Mroźna pogoda zbiera śmiertelne żniwo. Jest już kilka ofiar siarczystych mrozów!

W ostatnich dniach zima powróciła do kraju na dobre i uderzyła najmocniej podczas całego sezonu. Już przez kilka dni za oknami utrzymują się kilkunastostopniowe mrozy, które nie odpuszczają zarówno w dzień jak i w nocy. Mimo apeli policji o przebywanie osób bezdomnych w noclegowniach i zgłaszanie miejsc ich potencjalnego pobytu, ostatnie dni przyniosły kilka ofiar śmiertelnych. To jednak nie wszystko, przecież przed nami jeszcze co najmniej kilka bardzo zimnych dni i nocy!

Ponad 50 osób zmarło od listopada 2017 roku z powodu wychłodzenia

Tegoroczny okres jesienno-zimowy, mimo że nie wiązał się z bardzo silnymi mrozami, przyniósł już 53 ofiary śmiertelne, a przecież niskie temperatury będą występowały jeszcze co najmniej przez miesiąc. Fala wyjątkowo mroźnej aury rozpoczęła się w piątek 23 lutego i zgodnie z zapowiedziami synoptyków, ma trwać do 2 marca, czyli równy tydzień. Jesteśmy dopiero po kilku mroźnych dniach i nocach, a sama ostatnia doba przyniosła w Polsce aż 5 ofiar śmiertelnych, które zmarły z wychłodzenia. Na Kasprowym Wierchu i na Śnieżce temperatura spadła do -22 stopni Celsjusza, w całym kraju utrzymywało się kilkanaście stopni na minusie. Policja apeluje, by przy tak mocnych spadkach temperatury reagować gdy zobaczymy koczujących na zewnątrz bezdomnych, osoby które znajdują się pod gołym niebem, szczególnie jeśli są upojone alkoholem lub nieprzytomne. W takich warunkach o tragedię nie jest trudno, dlatego policja i straż miejska szybko przyjeżdża na miejsce wezwania.

W Polsce obowiązuje I stopień zagrożenia w związku z silnym mrozem

W poniedziałek 26 lutego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia w związku z silnym mrozem. Ostrzeżenia obowiązują na obszarze praktycznie całego kraju, wyjęte są spod niego województwo opolskie oraz część województw śląskiego i zachodniopomorskiego. Ostrzeżenie I stopnia oznacza, iż silny mróz może powodować straty materialne, zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego, z tego powodu aktualnej pogody panującej za oknami nie można lekceważyć. Jak na razie wiadomo, że ostrzeżenia będą obowiązywały co najmniej do piątku i wtedy też powinniśmy poznać ostateczny bilans ofiar mroźnej pogody w Polsce.

Uważajmy, w najbliższych dniach wcale nie zrobi się cieplej!

Niestety, mróz jeszcze będzie mocno trzymał, co najmniej przez kilka kolejnych dni. Temperatura powietrza wciągu dnia będzie się wahała, wynosząc od -7 do -12 stopni Celsjusza, natomiast w nocy temperatura powietrza spadnie, wynosząc od -13 do -18 stopni Celsjusza. Wszystkiemu winny jest arktyczny front, który przybył do Polski znad Skandynawii. Synoptycy mają jednak dla nas dobre wiadomości, ponieważ już w pierwszy weekend marca czeka nas poprawa pogody i słupki rtęci gwałtownie poszybują w górę, przynosząc wiosenne roztopy. Miejmy nadzieję, że na tym koniec będzie zimowej pogody. Mimo wszystko w kolejnych dniach ubierajmy się ciepło, nakładając na siebie kilka warstw ubrań, pamiętajmy o czapce i rękawiczkach. Przed wyjściem z domu zjedzmy syte śniadanie i nigdy nie rozgrzewajmy się alkoholem!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments