Oszczędzanie to sztuka, którą warto opanować.

PORADNIK

Oszczędzanie to sztuka, którą warto opanować. Jakie korzyści mogą nam przynieść oszczędności i jak się za to zabrać? Oszczędzanie pieniędzy przychodzi nam wyjątkowo trudno, na szczęście zawsze wszystko możemy zmienić. Wystarczy, że poznamy kilka dobrych powodów, dlaczego warto oszczędzać i chęci same przyjdą i wraz z pieniędzmi na koncie, będzie rosła motywacja.

Oszczędzanie nie jest takie trudne, jak wielu z nas może się wydawać. Jest jednak sztuką, którą powinien opanować każdy. Dzięki oszczędnościom można pozwolić sobie na naprawdę dużo i nie jednokrotnie potrafią one uratować nas w ciężkiej sytuacji.

Polacy muszą nauczyć się oszczędzać

Jedną z cech naszego narodu, jest brak umiejętności zarządzania swoim majątkiem, a do tego całkowite zaufanie państwu, w razie problemów z finansami. Myślimy, że zawsze jakoś wyjdziemy z trudnej sytuacji, a gdy dojdzie do krytycznego momentu, to możemy przecież zgłosić się do państwa o pomoc. Jest to bardzo złe i błędne myślenie, które świadczy o braku odpowiedzialności i świadomości tego, że sami odpowiadamy za swoje losy i musimy o siebie dbać, a nie liczyć na innych.

Musimy nauczyć się bycia przedsiębiorczymi osobami. Musimy nauczyć się, jak dobrze planować wydatki, aby nie sprawiały nam one problemu i abyśmy się nie zadłużali. Musimy także zadbać o to, aby nieco ograniczyć nasze zaufanie do państwa. Oczywiście czasem urzędnicy mogą nam pomóc, jednak nie wszyscy mają takie szczęście i najłatwiej jest po prostu nie pakować się w żadne kłopoty.

To od nas zależy, jaka będzie nasza przyszłość i czy będziemy dbali o stan naszego portfela, czy raczej będziemy bardzo rozrzutni i nie zadbamy o to, aby mieć jakiekolwiek środki na rachunku bankowym w zapasie. Dzisiejszym pokoleniom coraz trudniej jest odłożyć jakiekolwiek pieniądze, natomiast z wydawaniem ich nie ma żadnego problemu. Jest to typowa cecha konsumpcjonizmu, który szybko może przerodzić się w zakupoholizm, czyli uzależnienie od robienia zakupów. To zależy od nas, czy chcemy to zmienić i nauczyć się odkładania pieniędzy, czy też wolimy ryzykować i wszystko wydawać na bieżąco.

Oczywiście niektóre wydatki są usprawiedliwione, jednak wiele z nich jest również niepotrzebnych. Jeśli tylko zauważymy promocje, jakiś przedmiot, który nas chwilowo zainteresuje, czy cokolwiek, co przykuje naszą uwagę, to od razu chcemy to kupić. Nie jest dla nas ważne to, że nie posłuży nam to zbyt długo i po pewnym czasie będzie tylko zbierało kurz. Musimy nauczyć się racjonalnie gospodarować pieniędzmi, ponieważ w innym wypadku nigdy nie pozwolimy sobie na żadne oszczędności, a nasze marzenia, które wymagają wydatków, pozostaną jedynie marzeniami.

Oszczędzanie to coś, czego powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Już w wieku, w którym uczęszczamy do szkoły podstawowej, powinno uczyć się nas przedsiębiorczości. Jednak musi to być prawdziwa przedsiębiorczość, a nie taka, którą oferuje się w dzisiejszych szkołach i mało ma ona wspólnego z oszczędnościami, inwestycjami i formami lokowania kapitału. Im wcześniej zaczniemy, tym szybciej i łatwiej się tego nauczymy. Musimy zrozumieć, że wszystko zależy od nas i od naszego podejścia. Dlatego, nawet jeśli nikt nas nie nauczył oszczędzać, to musimy zrozumieć, jak bardzo to jest ważne i że to nam zapewnia bezpieczną przyszłość. Bezpieczeństwo finansowe to sytuacja, gdzie bez dochodów jesteśmy w stanie sobie poradzić przez co najmniej kilka miesięcy i właśnie o takie bezpieczeństwo należy zadbać.

Czasem jest tak, że oszczędzanie nie jest dla nas ważne, dopóki nie spotka nas jakaś zła sytuacja. Może to być nieszczęście w rodzinie, problemy z pracą, zepsute urządzenia w domu, czy cokolwiek innego, co może mocno naruszyć naszą miesięczną pensję. Dopiero wtedy poznajemy prawdziwa wartość oszczędności i orientujemy się, że jednak warto było o tym pomyśleć wcześniej. Takie sytuacje właśnie najlepiej przekonują, że warto mieć trochę zaskórniaków. Bądźmy jednak dobrej myśli, aby ludzie orientowali się wcześniej, że oszczędzanie niesie za sobą wiele zalet, które po pewnym czasie odczujemy.

Potrzebna nam motywacja

Zawsze, gdy nam coś przychodzi z trudnością, to trzeba z naleźć na to dobry sposób, czyli motywację. Motywacją może być wszystko, jednak ważne, aby nam się to pozytywnie kojarzyło. Motywować najlepiej jest się zawsze, ponieważ nawet jeśli mamy do czegoś dużo zapału i chęci, to czasem przychodzą kryzysowe chwile, które jednak trzeba jakoś zażegnać. Właśnie wtedy przypominamy sobie o czymś, co naj motywuje i walczymy dalej.

Przychodzą chwile ciężkie, jak i te lekkie, a my powinniśmy zachować między nimi równowagę. Wtedy właśnie to, jak działamy, będzie najefektywniejsze. Zbyt duży optymizm także może być przyczyną przechylenia się szali na jedną ze stron i może zaburzyć tę równowagę. Po prostu chodzi o to, aby trzymać się wcześniej przyjętych założeń.

Najlepiej jest znaleźć sobie motywację, która dobrze nam się kojarzy, która daje nam moc do pracy i zachęca nas do tego, aby nie rezygnować z postawionego przed sobą zadania. Cele, które sobie wyznaczamy, trzeba jakoś osiągnąć i osiągamy je właśnie w dużej mierze dzięki temu, że się motywujemy. Na taką motywację może być wiele sposobów. Mogą to być na przykład od czasu do czasu jakieś nagrody, czyli jeśli po pewnym czasie, gdy oszczędzamy, uzbieramy jakąś większą kwotę, to cześć kolejnej kwoty, którą mieliśmy przeznaczyć na oszczędności, możemy wydać na jakąś przyjemność dla nas, na coś, co zaspokoi nasze potrzeby. Warto oczywiście wykorzystać tę szansę do kupna czegoś użytecznego i wartościowego, jednak czasem kupno jakiejś głupoty pomaga nam po prostu na chwile zapomnienia, że ciągle musimy się pilnować.

Dobrym sposobem na motywacje, jest także rysowanie swojego celu na kartce, a następnie przywieszenie kartek w najbardziej widocznych i najczęściej odwiedzanych miejscach w domu. Widząc co chwile to, do czego dążymy, wbijamy sobie we własną świadomość, że mamy jakiś cel i nie możemy go zaniedbać. Z każdym dniem jest także tak, że pragniemy tego coraz bardziej, a więc i zbliżamy się do tego celu. Taka zwykła kartka z obrazkiem, a może zrobić dla nas naprawdę wiele. Czasem jednak, jeśli zapominamy o tym, do czego dążymy, to wydawanie pieniędzy idzie nam o wiele łatwiej. Wtedy także przyda się taka karteczka z rysunkiem, ale już najlepiej w wersji miniaturowej. Jedyne co wtedy robimy, to wkładamy ją do portfela, dzięki czemu za każdym razem, gdy go otworzymy, przypominamy sobie, że jeśli teraz wydamy niepotrzebnie pieniądze, to oddalamy się od naszego celu. Każdy grosz przeznaczony na głupoty to dłuższe oczekiwanie na dojście do celu.

Znajdź dobry powód

Jeśli sama motywacja jednak jeszcze nam nic nie daje, to może warto trochę zapoznać się z powodami, dlaczego w ogóle oszczędzamy. Może to być dobra metoda na to, aby jeszcze bardziej zachęcić się do tego, aby jednak zacząć oszczędzać.
Na początku pomyślmy o tym, że przecież każdy z nas ma marzenia, do których dąży. W dzisiejszych czasach jednak jest tak, że nawet aby spełnić swoje marzenia, trzeba dysponować jakimś zapasem gotówki. Nie ma więc na co czekać, tylko trzeba wziąć się za oszczędzanie. Z każdym dniem, gdy będziemy odkładali pieniądze, będziemy coraz bliżej spełnienia naszych marzeń. Marzenia to coś bardzo ważnego, ponieważ pomagają nam się spełnić w życiu i sprawiają, że stajemy się coraz szczęśliwsi. Dzięki spełnianiu naszych marzeń bardzo się także rozwijamy, co niesie za sobą kolejne zalety. Wystarczy w kuchni ustawić sobie duży słoik, do którego będziemy wrzucali wszystkie monety i jeszcze ile tylko chcemy banknotów i tak powoli słoik będzie się zapełniał. Jeśli wrzucaliśmy duże nominały, to na pewno po zapełnieniu się słoika będzie tego sporo, jednak nawet przy mniejszych nominałach można liczyć na co najmniej kilka set złotych. Tak właśnie dąży się do osiągania czegoś w życiu. Staramy się, jak możemy, żeby spełnić swoje potrzeby. Możecie być pewni, że gdy już raz uzbieracie w ten sposób większą sumę, to za każdym razem będziecie chcieli zbierać dalej. To już po prostu staje się nawykiem, który pozwala wiele osiągnąć. Czy ktoś z was naprawdę chciałby porzucić swoje marzenia i oddalać się od nich, żeby wydać pieniądze na jakieś głupoty?

Mimo tego, że cały czas regularnie się ubezpieczamy, to wydatki na lekarzy i na leki nadal mogą przewyższać nasze możliwości. Nic nie ma za darmo, nawet o zdrowie nie można zadbać bez wydatków, dlatego należy się odpowiednio zabezpieczyć, na wypadek cięższych wypadków, które będą wymagały wydatków. Oczywiście można wykupować różne ubezpieczenia itd. Trzeba jednak być świadomym, że w dzisiejszych czasach ludzie kierują się zyskiem, dlatego należy też samemu zadbać o siebie. Można odkładać nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, tygodniowo, czy też każdego dnia i za każdym razem w skali roku uzbiera się tego całkiem niezła sumka. Po prostu trzeba pomyśleć o sobie i o najbliższych. W przypadku chorób najważniejsza jest szybka reakcja i właśnie o taką należy zadbać i pozwolą na to oszczędności. Zdrowie kosztuje i trzeba się na to przygotować.

Któż z nas nie chciałby żyć lepiej? Chyba każdy chce i stara się żyć jak najlepiej, jednak niektórym to nie wychodzi i podchodzą do tego od złej strony. Zamiast odkładać regularnie pieniądze, aby potem przeznaczyć je na inwestycje, albo już móc w jakiś sposób poprawić komfort swojego życia, to ludzie regularnie starają się spełniać swoje zachcianki i myślą, że właśnie to poprawia jakość ich życia. Trzeba sobie uświadomić, że aby żyć lepiej, trzeba trochę się poświęcić, trzeba poświęcić trochę czasu i nie narzekać na to, że nagle musieliśmy zrezygnować z naszych zachcianek. Musimy nauczyć się myślenia o przyszłości. Właśnie w taki sposób coś osiągniemy, a na starość będziemy mogli żyć spokojnie i wygodnie, ze świadomością, że to wszystko jest naszą zasługą i coś w życiu osiągnęliśmy.

Wszystko kosztuje

Każda rzecz, każda czynność, każe osiągnięcie, ma swoją cenę. Jednak nie wszystko wiąże się z pieniędzmi. Do jednego potrzebny jest czas, do innego poświęcenie, a do niektórych rzeczy właśnie pieniądze. Ważne jednak by wiedzieć, co trzeba zaoferować i postarać się, aby wszystko poszło po dobrej myśli. Oszczędzanie to bardzo trudna sztuka, którą jednak da się opanować. Jeśli jednak już posiądziemy umiejętność oszczędzania, to w życiu będzie nam o wiele łatwiej niż dotychczas. Nauczymy się też tego, czym jest sumienność, staranność i władza nad swoim majątkiem.

To zaledwie trochę starania się, trochę ograniczenia i można dzięki temu osiągnąć w życiu naprawdę wiele cennych rzeczy. Czy jest o czym jeszcze myśleć? Chyba nie. Po prostu trzeba wziąć się za oszczędzanie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments