Pomarańczowy ogród

Pomarańczowy ogród

Dom i ogód

Jesień to tak naprawdę dla ogrodników czas przygotowań do zimy. Tak, jak rodzice przygotowują siebie i swoje dzieci na ten okres, np. poprzez wymianę garderoby, tak ogrodnicy przygotowują swój ogród – swoje dziecko do zimy.

Gotowość i zaangażowanie

Jak wiadomo już w okresie jesiennym mogą wystąpić „minusowe” temperatury. Trzeba być odpowiednio przygotowanym i bacznie obserwować warunki pogodowe. Dopracowany powinien być każdy szczegół, nawet ten najdrobniejszy, by na wiosnę móc nadal oddawać się swojej pasji.

Opadające liście są nieodłącznym elementem aury jesiennej. Nie można pozwolić, by zbyt długo była nimi usłana ziemia. Powinno się zapobiec późniejszemu gniciu i uciążliwymi chwastami. Tak samo trzeba pozbyć się pozostałych roślin. Mowa tu oczywiście o roślinach jednorocznych.

Wykorzystanie pozostałości

Odpady z ogrodu kompostujemy, tj. umieszczamy je w wykopanym przez nas dol, by na wiosnę mieć idealny, naturalny nawóz pod nasz nowy ogród. Jesień jest na to odpowiednią porą, ponieważ to wtedy mamy najwięcej pozostałości z całego sezonu.

„Zielony dywan”

Jeśli chodzi o trawnik można go „potraktować” nawozem. Jak wiadomo w tym okresie jest on w słabszej kondycji i musimy mu pomóc przetrwać zimę. Tu także trzeba pozbyć się opadających liści. Do kiedy pozwala nam pogoda powinno się go systematycznie kosić.

Drzewka owocowe

Mając w posiadaniu drzewka owocowe musimy pamiętać o bieleniu ich wapnem w tym okresie. Zapobiega się tym pękaniu kory.

Przyszłość

Ogrodnicy kochający to co robią, także okres jesienny wykorzystują w sposób właściwy. Jest wiele gatunków kwiatów, którym nie przeszkadza zmieniająca się pora roku. Wręcz są stworzone do wzrastania w owym czasie. Sadząc je teraz mają możliwość w jeszcze ciepłej glebie wypuścić korzenie, zanim stanie się ona zimna. Można też pozwolić sobie na zasadzenie roślin cebulowych na przyszłość. By poprawić strukturę gleby trzeba pamiętać o przekopaniu swojego ogrodu jesienią. Można też usunąć chwasty. Robi się to najpóźniej w listopadzie.

Sprzęt

Ważne jest, by nasze narzędzia ogrodowe były skompletowane już wcześniej, tak by pogoda nie była w stanie nas zaskoczyć. Muszą być sprawne i przygotowane do wyjęcia. Nie mogą mieć pozostałości ziemi, liści, czy chwastów. Muszą być starannie wyczyszczone, osuszone i przechowywane w suchym pomieszczeń.

Pamiętajmy więc, że decydując się na własny ogród musimy liczyć się z tym, że jest to naprawdę ciężka i przemyślana praca. Nie kończy się ona wraz z końcem sezonu i przekwitnięciem kwiatów. Ważne jest też by jesienna pogoda nie zaskoczyła nas także w drugą stronę. Mogą nadejść także gorące dni. Wtedy niezbędne jest podlewanie roślin. Nawet wtedy mogą one tego bardzo potrzebować.

Decydując się na własny ogród każdy powinien doszkalać się podręcznikami bądź stronami internetowymi. Niewiedza może spowodować wielkie szkody w ogrodzie i zniszczyć całą włożoną przez nas pracę. Można temu zabiec, więc nie można się wstydzić jeśli czegoś nie do końca pojmujemy. Prowadzenie ogrodu to bardzo odpowiedzialne zajęcie, a czasem zawód także dbajmy o to, by nie zniszczyć naszych marzeń.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments