Bank znowu odmówił ci pożyczki? Zobacz jak poprawić swoją zdolność kredytową!

Gospodarka PORADNIK

Zdolność kredytowa to temat drażliwy. Często zarabiamy całkiem nieźle, a mimo to bank nie chce udzielić nam – często nawet drobnej – pożyczki. Mało który konsument wie co tak naprawdę wpływa na postrzeganie jego zdolności kredytowej. Jeżeli jesteś jedną z osób, która kolejny raz spotkała się z odmową udzielenia pożyczki w banku to koniecznie przeczytaj nasz artykuł – podpowiadamy co możesz zrobić, aby lepiej prezentować się w oczach instytucji finansowych.

Banków w Polsce nie brakuje – o największych z nich możesz przeczytać na blogu: https://ekassa.pl/blog/najwieksze-banki-w-polsce-ekassa/. Skoro więc konkurencja jest tak duża to wydawać by się mogło, że banki będą walczyć o klientów i robić wszystko, aby zachować ich przy sobie. Teoria teorią, a praktyka pokazuje, że w rzeczywistości skorzystanie z instrumentów finansowych wcale nie jest takie proste. O ile założenie konta na które wpływać będą nasze pieniądze nie stanowi większego problemu, o tyle uzyskane kredytu lub pożyczki wiąże się z wieloma schodami, które często są nie do pokonania. Wielu z nas na pewno spotkało się z odmową udzielenia pożyczki spowodowaną tzw. brakiem zdolności kredytowej. W takiej sytuacji pozostają nam instytucje niezależne, w których dużo łatwiej uzyskamy potrzebne nam środki, jak np. https://ekassa.pl/pozyczki-pozabankowe.html. Warto jednak dbać o to, w jaki sposób prezentuje się nasza zdolność kredytowa, aby nie spotkać się z sytuacją, w której odmowa udzielona zostanie także przez pożyczkodawców pozabankowych, którzy z reguły są dużo bardziej elastyczni niż banki. Co więc robić?

Przede wszystkim przyjrzyj się wszystkim bieżącym i przyszłym zobowiązaniom. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na ocenę zdolności kredytowej wpływają nie tylko zaciągnięte pożyczki i kredyty, ale także bieżące rachunki, takie jak np. rachunek za prąd czy telefon. Warto pilnować widniejących na nich dat, ponieważ te pozornie mało ważne dokumenty mogą w przyszłości zadecydować o tym, czy przyznane zostaną nam większe kredyty. Tam, gdzie to tylko możliwe, powinniśmy starać się regulować zobowiązania przed czasem, aby uniknąć ewentualnych opóźnień. Postaraj się również zrezygnować z kart kredytowych lub odnawialnego kredytu na rachunku. Są to dodatkowe obciążenia, które kuszą i które czasem ciężko kontrolować. Co najgorsze – samo ich posiadanie nie jest już mile widziane w oczach banku. I o dziwo to, czy faktycznie z nich korzystasz ma drugorzędne znaczenie.

Starając się o pożyczkę musisz realnie ocenić swoje szanse. Dla banku liczy się głównie to czy będziesz w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Jeżeli zależy ci na większej kwocie, której nie będziesz mógł spłacić jednorazowo, staraj się uzyskać dłuższy okres kredytowania, który pozwoli na jednoczesne obniżenie rat. Staraj się również przejrzeć oferty wielu banków i zobaczyć jakie warunki musisz spełnić przy ubieganiu się o kredyt, a następnie wybrać usługę finansową, której warunki spełniasz.

Wiele osób martwi się, że ich wniosek zostanie odrzucony ze względu na brak umowy o pracę na czas nieokreślony, która jest najpewniejszym sposobem udokumentowania stałego dochodu. Okazuje się jednak, że wiele instytucji finansowych otwiera się na inne rozwiązania. Jeżeli więc pracujesz na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, możesz postarać się o zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające, że twój pracodawca nie widzi przeciwwskazań do kontynuacji waszej współpracy przez dłuższy okres czasu. Może się okazać, że taka informacja pomoże ci w otrzymaniu potrzebnej kwoty kredytu lub pożyczki.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o