Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Resko

zachodniopomorskie

Ciało gościa z rozwojem lat podlega zmianie i osłabieniu. Niedomagania w działaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to właśnie niewiele z elementów towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej cierpią seniorzy?

Promocja pieluchy Resko

Choroby wieku starczego to skutek naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu, tylko ich wystąpienie może przyspieszyć m.in. sposób życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby stare często wymagają zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a ponadto dbałości i radzie w najzwyklejszych czynnościach. Mogą mieć problem np. z prostą toaletą – wtedy dobre będą pieluchomajtki dla dorosłych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej występujące choroby w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całe opróżnianie pęcherza moczowego, cierpią głównie kobiety, ale problem może obchodzić i mężczyzn. To jedyna spośród najbardziej wstydliwych dolegliwości, o której zwykle żaden senior nie chce rozmawiać. Potrafi żyć faktem chorób układu nerwowego, najczęściej lecz jego winą są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Resko

Zwykle trzeba nosić pieluchomajtki dla dużych, ale także zastosować odpowiedni plan działania – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to kolejna z chorób występujących często w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia nowości w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, a największe jest u pań po 50. lub 60. roku bycia. Przed menopauzą to estrogeny chronią przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej składa się z chęcią na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia opinii i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw spraw i doświadczeń, kłopoty z koleją pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej istotne, jeśli senior jest pod stałą opieką. Gdy zostanie tenże i zapomni ważnych spraw – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na wynik, odkręci gaz, wyjdzie sam na osiedle i nie będzie wiedziałem wrócić – pewno się to dokonać tragicznie. Zaburzenia pamięci to solidna i podstępna dolegliwość, często – pomimo że nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Może wtedy być lecz także otępienie, uszkodzenie mózgu, które ogranicza jego produkcję. Zaburzenia te mogą towarzyszyć np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To schorzenie układu sercowo-naczyniowego występuje głównie u pań po 65. roku życia – narzeka na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, głównie w pierwszym stadium. Wada jest skutkiem procesów przebiegających w naczyniach tętniczych w moc starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, które mogą spowodować lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni sposób działania i niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie dużych mierze alkoholu, a również uwarunkowania genetyczne. Lepiej jak najwcześniej zadbać o ochronę, czyli zmienić poziom życia i dietę, a ponadto minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i przyjmować preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania dowodzą, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to problem osób około 60. roku bycia. W podeszłym wieku cukrzyca może trwać bez widocznych objawów. Są zawsze czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga bądź otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek i wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Resko

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments