smog

Smog – problem każdego człowieka

PORADNIK Wiadomości

smog – Ochrona środowiska to temat, który dotyczy każdego człowieka, nawet jeżeli osoba ta nie spędza zbyt dużo czasu na zamartwianie się o sprawy związane z ekologią. Od tego jakie akcje podejmujemy aby chronić środowisko naturalne zależy wszystko – nie tylko stan całej planety, ale i zdrowie ludzie, którzy na niej żyją. Człowiek nie jest gatunkiem odłączonym od ogólnego ekosystemu jaki panuje na tej planecie. Trzeba o tym zawsze pamiętać, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo poważne.

smog

W ciągu ostatnich paru lat bardzo popularnym tematem stał się smog i to, jakim jest problemem we wszystkich większych miastach Polski. Wiele osób przedtem całkowicie nie zdawało sobie sprawy ze skali tego zjawiska, które tak naprawdę dotyczy każdego człowieka żyjącego na terenach zabudowanych. Szczególnie podczas zimy, smog utrudnia życie i stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Jednakże świadomość ekologiczna w naszym kraju jest wciąż na dość niskim poziomie. Ochrona środowiska kojarzy się zazwyczaj z sortowanie odpadów lub skrajnymi frakcjami, walczącymi o prawa zwierząt. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ochrona środowiska powinna być podstawą dla każdego społeczeństwa. Wszyscy bowiem żyjemy na jednej planecie i od tego w jakiej jest ona kondycji zależy również i nasze zdrowie. Zdrowie natomiast jest czymś, czego nie da się odkupić, jeżeli zostanie stracone, dlatego też zawsze warto jest stawiać na profilaktykę i zapobiegać chorobom zamiast je leczyć.

Smog jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń, jakie czyhają na ludzi mieszkających w miastach. Każdego roku dziesiątki z nich trafia do szpitala, skarżąc się na problemy z oddychaniem. Wiele osób, które już cierpią na przewlekłe choroby związane z układem oddechowym, jeszcze bardziej cierpi podczas dni w które stężenie smogu w powietrzu jest szczególnie wysokie. Niektórzy nawet uważają, że to właśnie smog i innego rodzaju zanieczyszczenia powietrza mogą wpływać na rozwój przewlekłych chorób. Dlatego też jak widać, smog nie jest problemem, który powinno się bagatelizować.

Problem ze smogiem

I w wielu przypadkach już takie są. Dla przykładu można podać smog, który jest olbrzymim problemem niemalże każdego większego miasteczka polskiego. Jest to szczególnie odczuwalne w czasie sezonu zimowego, kiedy często panują bezwietrzne dni. Bez wiatru smog zaczyna gromadzić się nad miastami i opadać, zanieczyszczając stojące powietrze. Powoduje to, że ludzie są zmuszeni wdychać te zanieczyszczenia, które mogą mieć fatalne skutki nie tylko dla samopoczucie, ale i dla zdrowia. Szczególnie dotyczy to osób chorujących na choroby przewlekłe, takie jak astma, u których smog może silnie zaostrzać objawy choroby. Wrażliwe są też osoby starsze oraz dzieci, ale w przypadkach prawdziwego smogu, każdy człowiek tak naprawdę może odczuwać pewne dolegliwości. Wymienić tutaj można kaszel, drapanie w gardle, problemy z oddychaniem o różnym stopniu natężenia.

Dlatego tak ważne jest aby dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale i o całe środowisko, ponieważ te dwie sprawy są ze sobą na zawsze połączone, bez względu na to co zrobimy. Ochrona środowiska to problem każdego człowieka – warto o tym pamiętać.

 

Autor artykułu: Janusz Rogowski
Piszę na temat środowiska i jego oddziaływania na nasze życie. Współpracuję podczas pisania z firmą Lemitor.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments