Socjalizm dla bogatych, wolny rynek dla biednych

Gospodarka

Dlaczego warto zmienić polski podatek dochodowy?

Polski podatek dochodowy od osób fizycznych nie odpowiada dzisiejszym realiom gospodarczym i ekonomicznym. I powinien być zmieniony tak, aby najbogatsi obywatele byli opodatkowani mocniej i bardziej partycypowali w rozwoju gospodarczym. A biznesmeni i przedsiębiorcy, więcej inwestowali i tworzyli dobrze płatne miejsca pracy.

W kraju nad Wisłą, ludzie bogaci i zamożni płacą relatywnie mniejsze podatki, niż ludzie biedni. Dlaczego? Ponieważ podatek dochodowy ma charakter regresywny. To znaczy taki, że im więcej się zarabia, tym mniejsze podatki się płaci. (I to jest jeden z argumentów przemawiających za znacznym zwiększeniem kwoty wolnej od podatku.

Bo ludzie biedni, nie dość, że mają mało pieniędzy, to jeszcze dużą ich część zabiera im państwo). Ale to nie wszystko. Biznesmeni i przedsiębiorcy, wykorzystują swą wiedzę i doświadczenie biznesowe w celu optymalizacji podatkowej. Na przykład: korzystają z subsydiowania kredytów, wykorzystują pomoc publiczną czy wnioskują o umorzenie części zobowiązań podatkowych. Natomiast ludzie biedni, poddani są twardym prawom wolnego rynku. I tak, gdy w kasie państwa brakuje pieniędzy – państwo ogranicza np. subwencję oświatową czy obcina wydatki przeznaczone na służbę zdrowia. Innymi słowy – powstaje państwo dobrobytu dla bogatych i jednocześnie, państwo z twardymi prawami wolnego rynku dla biednych. A to sprawia, że nierówności społeczne pogłębiają się. Spada poparcie dla polityka X czy polityka Y. A społeczeństwo radykalizuje się.

Ba, zagrożona jest sama demokracja. Dzisiaj w Polsce, demokrację popiera zaledwie 40 procent społeczeństwa. A na zachodzie Europy, jest jeszcze gorzej. Tam poparcie dla demokracji wyraża jedynie 30 procent społeczeństwa. Dlatego też, aby przywrócić wiarę w sprawiedliwe państwo oraz zapewnić bardziej racjonalny podział wytworzonych dóbr, trzeba ludzi bogatych i zamożnych opodatkować mocniej. I jest to konieczność a nie jakiś abstrakcyjny pomysł.

Inaczej nadal będziemy kroczyć żółwim krokiem i poziom dobrobytu taki, jaki jest w Niemczech czy Francji, osiągniemy za jakieś 20-30 lat. Ba, ale jak to zrobić? Przecież większość polskich biznesmenów boi się inwestować! A niektórzy wręcz twierdzą, że trudno dziś znaleźć taką branżę, która przynosiłaby przyzwoitą stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. To prawda, ale nie do końca. Każdy kraj może rozwijać się szybko (na poziomie 6-8% PKB rocznie), ale do tego potrzebny jest m. in. jasny, prosty i proinwestycyjny podatek PIT. A nasz kraj takiego podatku dochodowego od osób fizycznych nie posiada. Zamiast tego, mamy skomplikowany, zawiły podatek PIT, który trudno jest ogarnąć nawet profesorom ekonomii, a co dopiero zwykłym biznesmenom i podatnikom. Dlatego też, coraz więcej ekonomistów uważa, że stary podatek PIT należy odesłać do lamusa.

A na niego miejsce wprowadzić nowy podatek PIT. Taki, który byłby zrozumiały dla przeciętnego podatnika, nie sprawiał trudności interpretacyjnych oraz zachęcał do inwestowania. Należałoby także zmienić stawki podatkowe na 17%, 31% oraz 45%. Chodzi o to, aby ludzie najbogatsi płacili wyższe podatki zgodnie z zasadą sprawiedliwości społecznej a uzyskane tą drogą środki finansowe, mogły być przeznaczone na rozwój gospodarczy. Jednocześnie proponuje się wprowadzenie rozmaitych zachęt i ulg inwestycyjnych dla biznesmenów. Tak, by mogli oni rozwijać swoje biznesy i tworzyć nowe, dobrze płatne miejsca pracy.

Dlaczego najwyższa stawka podatku dochodowego miałaby wynosić 45 procent? Z 2 powodów. Po pierwsze – historia ekonomii uczy nas, że podatki na poziomie 50-90% nie sprawdziły się w praktyce. (F. Holland, były prezydent Francji w 2014 roku wprowadził podatek PIT dla najbogatszych na poziomie 75 procent. A w roku 2015 go anulował, bo najbogatsi Francuzi masowo wyprowadzali się za granicę). Po drugie – w dobie globalizacji można łatwo przenieść biznes z jednego kraju do drugiego. A wysoki podatek PIT, jest jednym z argumentów przemawiających za uczynieniem tego kroku.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments