Coraz więcej wakatów w sądach.

W połowie styczna było aż 408 wolnych stanowisk w sądach. W ostatnich dniach Minister Sprawiedliwości wydał mnóstwo obwieszczeń, które pozwalają na powołania sędziów.

Przez ostatnie dwa lata Minister Sprawiedliwości nie wydał żadnego obwieszczenia, które pozwala na rozpoczęcie rekrutacji sędziego. Teraz to się zmieniło i obwieszczeń wydał kilkadziesiąt. Skąd nagła zmiana? W ostatnim czasie znalazło się 65 wakatów dla sędziów? Czy to przypadek? Okazuje się, że nie do końca. Prawdopodobnie wiąże się to z obniżeniem wynagrodzeń dla przedstawicieli władzy sądowniczej, jakie nastąpiło w Portugalii. Tam z powodu kryzysu gospodarczego zmniejszono uposażenia trzeciej władzy. Sędziowie stracili ponad 10 procent swoich pensji. Na interwencję samych zainteresowanych nie trzeba było długo czekać. Sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Argumenty, jakie podnoszą środowiska sędziowskie, to fakt, że sądy są niezawisłe, a to może być swego rodzaju zamach na sądownictwo i jest niezgodne z tą zasadą.

 

W Polsce też obniżą wynagrodzenia?

 

Orzeczenie TS w Luksemburgu ma dać odpowiedź w jakim stopniu Europa może ingerować w poszczególne regulacje sądownictwa. Uregulowania w tej sprawie mają być jednolite dla wszystkich państw UE. Nic więc dziwnego, że burza wokół sędziów poruszyła także Polskę.

Obecnie we wszystkich sądach brakuje rąk do pracy. Dlaczego minister zdecydował się na pozwolenie na nabory dopiero teraz? Jak uważa Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, która w mediach zabrała oficjalne stanowisko w tej sprawie, taki był plan kierownictwa MS. Czekano bowiem na to, aż wybrana zostanie Krajowa Rada Sądownictwa i nowi prezesi sądów, których Minister Sprawiedliwości dowolnie wymieniał w ostatnim półroczu. Nowych kandydatów na sędziów będzie oceniać już nowa rada. Poza tym nowi prezesi otrzymają sędziów – to wszystko powoduje, że będzie można odtrąbić sukces sądów, które zaczęły świetnie funkcjonować dzięki zmianom kadrowym na najwyższych stanowiskach. Morawiec zaznaczyła też, że dzięki temu zabiegowi, politycy nie będą się już martwić o KRS, ponieważ wśród sędziów tam zasiadających większość z nich będzie mocno powiązana z obecnym Ministrem Sprawiedliwości.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ola W.Ewelina C.P. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewelina C.P.
Gość
Ewelina C.P.

Sąd to nie tylko sędziowie, prezesi, dyrektorowie. Sąd to przede wszystkim sekretarze sądowi, referendarze, stażyści. Bez nich żaden wydział nie funkcjonował by poprawnie, ale o nich się nie myśli. O podwyżki muszą walczyć, ale to walka z wiatrakami, a jak coś idzie nie tak, to pierwsi dostają ochrzan.

Ola W.
Gość
Ola W.

Mimo tylu wolnych stanowisk i chęci naboru nowych sędziów, może ich nadal ubywać. Z pewnością nie będą godzić się na niskie płace, a walka o podwyżki także spali na panewce.