Ponad 1,6 miliona złotych kary dla dwóch znanych firm pożyczkowych – NetCredit i Incredit

Gospodarka Wiadomości

NetCredit i Incredit otrzymały od UOKiK aż 1,6 miliona złotych kary za stosowanie nieuczciwych praktyk wobec swoich klientów. Właściciel spółki FinaBay odwołuje się od decyzji!

Ponad 1,6 miliona złotych kary dla dwóch znanych firm pożyczkowych – NetCredit i Incredit

NetCredit i Incredit to znane na rynku finansowym firmy świadczące usługi z zakresu udzielania pożyczek. Obie firmy należą do jednego właściciela, spółki FinaBay. UOKiK ukarał je 1,65 miliona złotych kary finansowej, za wprowadzanie klientów w błąd i stosowanie haseł reklamowych nie mających przełożenia na rzeczywistość. Net Credit ma zapłacić  1 312 947, a Incredit dokładnie 351 153 złotych. Zarzutów jest sporo, stąd wynika naprawdę wysoka wartość kary, którą FinaBay musi opłacić bez słowa, chociaż jak na razie właściciel spółki próbuje odwołać się od decyzji UOKiK.

Reklamy firm wprowadzały klientów w błąd

Jednym z zarzutów stawianych wobec NetCredit i Incredit są reklamy wprowadzające klientów w błąd, czyli stosujące nieuczciwe praktyki rynkowe. Jedną z treści reklamy było zapewnienie o tym, że klienci po raz pierwszy korzystający z pożyczki na 2 tysiące złotych na 30 lub 61 dni, nic za nie nie zapłacą, pożyczki są darmowe. Nie dodano jednak, że warunkiem jest terminowa spłata pożyczki – wielu klientów którzy nie zdążyli ze spłatą musiało pokrywać wysokie odsetki i prowizję w wysokości 500 złotych. UOKiK wyjaśnia, że reklama wprowadzała klientów w błąd odnośnie ryzyka wiążącego się z zaciągnięciem pożyczki i tego, że wcale nie są one darmowe.

Pieniądze w 15 minut? To kolejny chwyt reklamowy

Kolejne zastrzeżenia odnośnie treści reklam odnoszą się do informacji, iż klienci otrzymają na swoje konta pożyczkę w zaledwie 15 minut. Jest to oczywiście niemożliwe,15 minut na udzielenie pożyczki mogło dzielić klienta po pozytywnym rozpatrzeniu jego wniosku, ale tego w reklamie wcale nie określono. Dodatkowo czas realizacji przelewów to zwykle jeden dzień roboczy, chyba że klient posiadał konto w jedym z siedmiu banków, bowiem NetCredit i Incredit, nie korzystały z przelewów ekspresowych.

O wiele za wysokie RRSO i inne zarzuty wobec firm

Kolejnym zarzutem dla NetCredit i Incredit było o wiele za wysokie RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania uwzględniająca wszystkie koszty kredytu) w stosunku do tego podawanego w reklamie. Przy skorzystaniu z pożyczki w wysokości 500 złotych na 30 dni, firma NetCredit podawała wysokość RRSO w wysokości 741,82%, a po analizie dokonanej przez UOKiK, w rzeczywistości wynosiło ono aż  2333,95%. Incredit nieprawidłowo pobierał również odsetki, naliczając je cały czas od pierwotnej kwoty zadłużenia, nawet kiedy klient spłacał już część zobowiązania. Wtedy suma odsetek powinna być już niższa, zgodnie ze stanem spłaty. Było to działanie niezgodne z prawem, ponieważ klienci musieli ponosić zawyżone koszty kredytu. UOKiK miał zastrzeżenia odnośnie NetCredit, które w reklamach emitowanych przed marcem 2016 roku nie informowało, iż działa w roli pośrednika, a nie pożyczkodawcy, co mogło prowadzić do dezorientacji klientów. W reklamach nie podawano również danych prawdziwego pożyczkodawcy od którego pochodzą pożyczane środki, klient nie miał więc widzy kto jest jego wierzycielem.

Kara adekwatna do przewinień

Właściciel Incredit i NetCredit został obciążony ponad 1,6 miliona złotych kary, co okazuje się adekwatne do jego przewinień. Firmy stosowały nieuczciwe hasła reklamowe wprowadzające w błąd swoich klientów, dodatkowo cały czas nieprawidłowo naliczano wysokość odsetek. W wielu przypadkach klienci o realnej wysokości kredytu dowiadywali się podczas jego spłaty. Na szczęście UOKiK nakazało obu firmom zwrot klientom zawyżonych odsetek. Jak na razie NetCredit i Incredit nie przyznają się do winy i odwołały się od wyroku, którego uzasadnienie podaje prezes UOKiK, Marek Niechciał – „Konsument ma prawo do pełnej i rzetelnej informacji już na etapie reklamy. Tymczasem ukarane firmy wprowadzały w błąd co do istotnych szczegółów, które mogły zadecydować o tym, że ktoś skorzysta z ich oferty”

35
Dodaj komentarz

avatar
21 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
AgnieszkamariaMonikakrystian z MielcaPaula z Gdyni Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gośćaniela
Gość

No tak to jest jak się oszukuje ludzi i wprowadza w błąd…Raczej im się to nieopłacało, teraz wiele firm kredytowych upada, szczególnie te nie do końca uczciwe, dlatego lepiej szukać sprawdzonych i polecanych.

Eliza Kokosz
Gość
Eliza Kokosz

Teraz to nie brakuje takich firm które tylko naciągajaa reklamują się a ludzie idą i biorą pożyczkę a potem jednak okazuje się ze co innego w umowie pisze, i co wtedy ma zrobić klient?

Kondrad z Woli
Gość
Kondrad z Woli

A co tam klientt oni sę tym nie przejmuja, umiesz czytać ? widziałeś co podpisujesz i podpisałeś – to jest najważniejsze a nie to ze ludzie się liczą. Co ich to obchodzi. Szok.

Darek z Rzeszowa
Gość
Darek z Rzeszowa

Ale te firmy to tylko się reklamuja, szukaja głupich jeleni aby tylko hasłem reklamowym zachęcic kogoś aby tylko się nabrał człowiek i tylko wzioł tę pożyczkę. Masakra…..

Ewka z Gdyni
Gość
Ewka z Gdyni

Jak ktoś się wybiera do tego typunfirmy to powinien się sto razy zastanowić i poszukać opini na jej temat, ja sama bym się raz naciełą na taką pożal się Boże firmę.

Eryk z Lublina
Gość
Eryk z Lublina

Heh no fajne te komentarze, nie ma co do tej placówki już nikt sie nie wyboerze jak sprawa się bardziej nagłośni, i bardzo dobrze powinni im zakazać dalszego prowadzenia tej działalności.

iga z krakowa
Gość
iga z krakowa

Pewnie wiadomo teraz to jak ludzie ponabierali pozyczek to sa mądrzy, a w dodatku jeszcze chcą się wymigać od odpowiedzialnosci i szukaja niby sprawiedliwości , oszuści jedni.

Paweł Dyduś
Gość
Paweł Dyduś

na pewno się nie wymigają jak ludzie się zgadaja może nawet z okolic co brali pożyczki w tych firmach i zgłoszą że sa ofiarami to na pewno nie pujdzie im to wszystko płazem

Julia Wilk
Gość
Julia Wilk

Sama nie wiem czy tak to wystarczy jak pan Paweł pisze. na papierze jest podpisane – no jest to będą sie tym tłumaczyć i z pomocą adwokata to mogą takiej kary nie dostać.

Weronika Sambor
Gość
Weronika Sambor

Nie musieli ludzi robić w bambuko to by też nie musieli się teraz tłumaczyć, a poza tym wiarygodność również stracą także z braku klientów pewnie zamkną interes hehe…

Ula z Warszawy
Gość
Ula z Warszawy

Oni sobie poradzą, takie hieny zawsze sobie daja radę we wszystkim, na samych tych nabranych pożyczkach przez ludzi do tej pory, to będą z tego czerpać zyski.

Robert z Wrocławia
Gość
Robert z Wrocławia

Tak tak teraz to jest tak dobrze sie od tak poprostu nie przyznawac się do winy i sądować się po sądach, ale i tak im nic to nie da bo i tak mają już opinię zjechaną.

Krzychu z Łodzi
Gość
Krzychu z Łodzi

A i co tam im to na pewno nie przeszkadza, choćby nawet to zmienia nazwe firmy i co ludzie dalej bedą sie nabierać na te sztuczki jeśli nadal będa się reklamować, a napweno będa.

Roman z Krakowa
Gość
Roman z Krakowa

A dajcie spokój przecież to by było już wówczas przegięcie jakby tak zrobili, zresztą wątpie w to ze tak będa mogli, chyba że po jakimś czasie jak sprawa ucichnie i każdy zapomni.

Ludwik Z Lublina
Gość
Ludwik Z Lublina

A po co w ogule się tak reklamowali i zachęcali ludzi do brania pożyczek a teraz nie ma winnego , oczywiście oni są bez winy a ludzie musieli płacic ciężkie pieniądze

Lucek z Podlasia
Gość
Lucek z Podlasia

Ludzie zawsze są pokrzywdzeni, ty jak czegoś nie zapłącisz to o złotówkę cię będą ścigać, a tu takie świnie tak nabierali ludzi i teraz chcą sie bronić przed uniknięciem winy.

Olek z Zielonej Góry
Gość
Olek z Zielonej Góry

To jest normalne, nasz polski kraj i polacy to właśnie tacy są, jak tu by wykombinować aby zarobić a się nie orobić? wiadome najlepiej na oszustwie, normalka.

Kasia z Gdyni
Gość
Kasia z Gdyni

Ale ludzie są naiwni, po co do takich firm w ogule chodzą aby pozyczyć pieniądze, co to ma w ogóle być, przecież wiadomw że takie instytucje to tylko oszukują i mają pełno haczyków w umowie

Leszek Ochocki
Gość
Leszek Ochocki

No niby to jest oczywiste że są haczyki w umowie z pewnościa, a nie ze jest tak w stu procentach jak oni mówią, ale sam wiem jeśli trzeba kasy to się nawet o tym nie myśli.

Paula z Gdyni
Gość
Paula z Gdyni

Ja też tak raz miałam, zobaczyłąm reklamę w tv, a kasy potzrebowałąm to bez zastabawiania poszłam do danej placówki i podpisałam co trzebabyło, a tu potem wszystko wyszło co i jak.

Jurek Fasin
Gość
Jurek Fasin

Powinni wiecej tej kary dostac a nie tylko tyle, co to dla nich jak pewnie setki tysięcy ludi oszukali i zdobyli na tym kasy o wiele wiele wiecej, Pchają się na rynek takie firmy a potem co oszukują

krystian z Mielca
Gość
krystian z Mielca

Taka kara według mnie to zamało, niech zamykaja interes i niech dostaną zakaz prowadzenia takich działalności przez jakiś czas, bo zmienić nazwę firmy to nie problem.

Krzyś z Poznania
Gość
Krzyś z Poznania

Jak dla mnie to są gówniane firmy szujaką szczęscia i naiwnych ludzi, sam się na taką firmę nadziałem i wie co piszę, nie warto w ogule się zadłużać w takich firmach.

Irek z lublina
Gość
Irek z lublina

Ja tam wolę pożyczyc sobie u babci a nie isć do takiej placówki, gdzie wiadomw reklama jest piękna ładna poprostu idzealna firma jaką każdy może sobie wymarzyć, a na końcu jest zoonk.

Jaga Hylinska
Gość
Jaga Hylinska

Takie firmy przereklamowane, obiecują złote góry i nie wiadomo co a tu proszę w umowie pełno haczyków, wiadome ze jak ktoś kasy potrzebuje to nie czyta tych wszystkich małych liter.

Daria Olszowa
Gość
Daria Olszowa

Tak włąśnie jest obiecanki cacanki a głupiemu radość pięknie mówią w reklamie a jak się pójdzie na miejsce to nie dość że obsługa niemiła to potem takie cyrki wychodzą.

Kaja z Torunia
Gość
Kaja z Torunia

nie mają co pokazywać tylko takie durne reklamy i ludzie się łapią na to co oni tam pokazują, niby oferta ciekawa i jest okazja aby wziąśc a tu prosze okazuje sie co innego

Jacek z Bydgoszczy
Gość
Jacek z Bydgoszczy

Wszyscy szukają okazji to jak juz się nadzarzy okazja to trzeba brac, a jak ktoś kasy potrzebuje to racjonalnie nie myśli tylko mysli jak tę kase zdobyć, a co bedzie potem to już nie ważne.

Ola Madej
Gość
Ola Madej

To wszystki te media i reklamy to są chwyty reklamowe po to aby ludziom robić wodę z muzgu, poprostu nabrac oszukać i miec z tego zysk, nienawidzę takich kłamców.

franek z hełmu
Gość
franek z hełmu

Kłamliwe bestie i tyle, kary to oni powinni im dać dużo więcej albo najlepiej żeby zakazali im prowadzić tę działalność, zresztą pełno takich firm jest to nie jest dziwne.

Majka z Trześnia
Gość
Majka z Trześnia

Gdzie by się nie oglądnąc to tylko oszukują i kombinują jak moga, a ludzie co tam jak biora to niech płacą. Tym ludziom powinny te firmy odszkodowania wypłącić. Oby im nie uszło na sucho.

Monika
Gość
Monika

Po pierwsze trzeba czytać bardzo dokładnie umowy, i te gwiazdki malutkie też. Niektórzy natomiast ograniczają się do tego co usłyszą od pracownika firmy. A co do uczciwości firm to jak się okazuje zawsze się ktoś znajdzie kto ma nie do końca uczciwe zamiary. Powinni ponieść pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

maria
Gość
maria

Dobrze, że UOKiK wziął się wreszcie za nieuczciwe firmy, które wprowadzają w błąd swoich klientów. Wiadomo, że w reklamy nie można wierzyć w 100%, bo często są jakies niedopowiedzenia. No ale jeśli reklama mówi, że pożyczka darmowa a wcale taka nie jest to już przesada.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Bardzo dobrze, że dostali karę. Ja rozumiem, że na pożyczkach się zarabia, to jest biznes. Trzeba jednak być uczciwym i zadbać o to, żeby klienci dostali rzetelną informację na temat wszystkich parametrów spłaty.