Wybuch gazu w Poznaniu.

Wiadomości

Niedzielny poranek okazał się tragiczny dla mieszkańców jednej z poznańskich kamienic.

Gaz – paliwo, dzięki któremu życie stało się dużo łatwiejsze. Mimo popularnych dzisiaj kuchni indukcyjnych wielu ludzi nadal nie wyobraża sobie gotowania bez tradycyjnej kuchenki gazowej. Butlowy czy ziemny, w który zaopatrzona jest coraz większa ilość gospodarstw domowych, oba cieszą się dużą popularnością. Bo przecież poza kuchenką, możemy też zasilić nim ogrzewanie mieszkania nie martwiąc się o opał i rozpalanie w piecu. Popularne też są samochody z instalacją gazową, a to dlatego, że są one bardzo ekonomiczne i podróżowanie nimi, zwłaszcza przy pokonywaniu wielu kilometrów jest dużo tańsze niż na benzynie czy oleju napędowym.

Niestety, użytkowanie gazu propan – butan niesie też za sobą niebezpieczeństwo. Mowa tu oczywiście o możliwości eksplozji gazu. Chociaż możliwe jest też, chociaż w mniejszym stopniu, zatrucie oparami ulatniającego się gazu. Kilka razy do roku słyszy się w telewizji o pożarze czy zawaleniu budynku w wyniku eksplozji gazu. W ostatnich dniach jednym z najgłośniejszych newsów jest ten, mówiący o wybuchu gazu, który miał miejsce w kamienicy przy ulicy 28. Czerwca na poznańskim Dębcu.

W wyniku eksplozji zginęło tam 5 osób a 21 zostało rannych. Jak podkreśla wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, nie można uznać, że bilans ten jest końcowy. Akcja ratunkowa nadal trwa, psy ratownicze wykluczyły obecność żywych osób pod gruzami, a z ustaleń wynika, że nie odnaleziono jeszcze co najmniej jednej osoby, która w momencie wybuchu przebywała w budynku. Ta tragiczna wiadomość, która obiegła kraj w niedzielny poranek, rozpoczęła falę pojawiających się pytań odnośnie przyczyny katastrofy. Władze twierdzą, że instalacja gazowa budynku była sprawna, co potwierdzać mają wyniki kontroli przeprowadzonej w tym budynku dwa tygodnie temu. Słychać też wiele głosów odnoszących się krytycznie do zamieszkiwania starych kamienic bez ich gruntownego remontu. Niektórzy twierdzą, że ów wybuch, owszem, powinien dokonać zniszczeń, ale nie powinien powalić połowy kamienicy. Winy dopatrują się oni w niedbałości mieszkańców o stan kamienicy. Podmywanie fundamentów przez nieszczelne orynnowanie czy brak jakichkolwiek remontów elewacji, według niektórych mogły spowodować tak duże zniszczenia po eksplozji.
Szukając jednak przyczyn wybuchu znajdziemy informacje bardzo szokujące. Otóż według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wybuch miał spowodować jeden z mieszkańców przez odkręcenie kurków od gazu. Bardziej szokujące są jednak powody jego zachowania. Według Agencji, chciał on popełnić samobójstwo po tym, jak okrutnie zamordował swoją żonę. Redaktorzy twierdzą też, że, jeśli rzeczywiście była to próba samobójcza, to okazała się ona nieudana, a sprawca przebywa wraz z innymi rannymi w szpitalu, mając poparzone 90% powierzchni ciała. Jednak ani policja, ani prokuratura prowadząca śledztwo, nie potwierdzają tych doniesień. Tak więc na wyniki śledztwa i oficjalny komunikat w tej sprawie przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać.
Akcja, w którą przez całą niedzielę zaangażowanych było ponad stu ratowników, nie tylko z Wielkopolski ale też Łodzi i Warszawy, była bardzo wymagająca. Biorący w niej udział zapewnili jednak, że nie wpuszczą sprzętu na teren gruzowiska, dopóki nie będą mieli pewności o wyciągnięciu wszystkich ludzi, zarówno żywych jak i martwych. Również samorząd podjął szybkie działania organizując dla poszkodowanych noclegi w hotelach oraz przyspieszoną procedurę wypłaty zapomogi dla każdej poszkodowanej rodziny.

Katastrofa się wydarzyła, służby stanęły na wysokości zadania, samorząd pośpieszył z pomocą. Przykład niedzielnych wydarzeń pokazuje nam, jak łatwo o tragiczny wypadek, niosący ból i śmierć niewinnym ludziom. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że wielu ludziom posłuży on ku przestrodze i zapobiegnie podobnym wydarzeniom w przyszłości.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
5 lat temu

Straszna tragedia, ostatnio tylko o tym się mówi. Niezależnie od przyczyny wybuchu, wydaje się, że nie powinno to spowodować takich zniszczeń. Kamienica była pewnie stara i zaniedbana. Przerażające jest to, że ludzie nadal muszą mieszkać w takich miejscach.