Zakupy grupowe stają się coraz popularniejsze w naszym kraju i niewątpliwie ma na to wpływ kwota comiesięcznych oszczędności, jakie można dzięki nim zgromadzić. Aktualnie funkcjonują one już nie tylko w internecie, ale też w codziennym, realnym życiu. Na czym polega ten rodzaj zakupów i jak możemy w taki sposób zaoszczędzić?
Czym są zakupy grupowe?
Jak już zostało wspomniane we wstępie, zakupy grupowe funkcjonują w internecie oraz poza nim, a ich istotą jest, jak sama nazwa wskazuje, kupowanie określonych produktów w grupach. Jednorazowy, ale większy zakup pozwala nam na naprawdę duże oszczędności. Wiele firm obniża ceny swojego asortymentu bądź usług nawet o 50-70%. Nie ma wątpliwości, że decydując się na taką formę zakupów, w naszym portfelu na pewno zostanie większa suma pieniędzy. Dziś z kupowania grupowego korzysta coraz więcej osób, ale od czego tak właściwie to się zaczęło?
Historia zakupów grupowych
Za początek zakupów grupowych uznaje się rok 2008, kiedy to w USA powstał pierwszy portal internetowy oferujący tego rodzaju promocje. Duży sukces portalu sprawił, że w sieci bardzo szybko pojawiły się nowe, działające na tej samej zasadzie co pierwowzór, serwisy. Schemat ich działania był banalnie prosty i jest nam powszechnie znany. Przedstawimy go na przykładzie najbardziej popularnej platformy, jaką jest Groupon. Na stronie pojawiają się oferty firm, które swoje produkty lub usługi oferują w zaskakująco niskich cenach, jednak oferta takich voucherów jest ograniczona nie tylko ilościowo, ale też czasowo.
Kupno voucherów przez internet – na czym możemy zaoszczędzić?
Na wspomnianej platformie zakupów grupowych można zaoszczędzić praktycznie na wszystkim. Każdy tego rodzaju serwis oferty grupuje w kategorie, dzięki czemu szybko i bez zbędnych problemów możemy znaleźć promocję, która aktualnie nas interesuje. I tak do rozważenia jest przegląd klimatyzacji samochodowej w niższej cenie, mamy szansę mniej zapłacić za kolację w eleganckiej restauracji, za grawerowaną deskę do krojenia, odbitki zdjęć, a nawet za skok ze spadochronem z 4000 metrów!
Okazuje się, że na serwisach zakupów grupowych znajdziemy dosłownie wszystko, od zabiegów kosmetycznych, po wymyślne upominki i bibeloty. Korzystanie z tego typu portali to prawdziwa gratka dla osób, które szukają nowych wyzwań, które śledzą najnowsze trendy w kosmetologii, gastronomii i w wielu innych dziedzinach. Faktem jest jednak, że tego rodzaju usług i produktów nie kupujemy na co dzień, warto więc mieć świadomość tego, że na codziennych zakupach także jesteśmy w stanie zaoszczędzić „parę groszy”.
Spożywcze zakupy grupowe
Internetowe zakupy grupowe pozwalają nam oszczędzić na usługach lub produktach raz na jakiś czas, jeśli jednak wprowadzimy w życie drugi rodzaj kupowania grupowego, czyli dokonywanie dużych zakupów łączonych z bliskimi, możemy sporo zaoszczędzić na co dzień. Na czym to polega? Idea jest bardzo prosta. Po prostu cyklicznie udajemy się na sprawunki wspólnie ze swoją rodziną i kupujemy produkty spożywcze, środki do czyszczenia i pielęgnacji ciała w większej ilości. Skąd wzięła się moda na taki sposób nabywania produktów?
Popularne w naszym kraju dyskonty spożywcze coraz częściej wprowadzają promocję „więcej za mniej”. Mimo że nie potrzebujemy np. całej zgrzewki mleka, to wybierając się na zakupy z rodziną, możemy dokonać zakupu, podzielić między sobą produkty i w ten sposób zaoszczędzić.
Oczywiście konieczność dokonywania zakupów tylko kilka razy w miesiącu, ale większych, wymaga od nas pewnej systematyczności w zapisywaniu niezbędnych produktów, które należy kupić. Współczesne technologie, a mianowicie rozmaite aplikacje pozwalają nam tworzyć listy zakupowe, dzięki czemu nie musimy już pilnować zapisanej gdzieś w pośpiechu karteczki, która pewnie i tak by się zapodziała.
Na czym możemy zaoszczędzić?
Paliwo. Codzienne wyprawy po zakupy samochodem wiążą się ze znacznie większymi kosztami za paliwo niż w przypadku zakupów dokonywanych rzadziej. Kupowanie w grupie sprawia, że nie jesteśmy zmuszeni do tankowania na pierwszej lepszej stacji benzynowej, która pojawi się na naszej drodze, a wręcz przeciwnie – możemy wybrać tę, która oferuje najkorzystniejszą cenę za benzynę. Warto także wspomnieć, że wybierając się raz na jakiś czas na zakupy grupowe, nie musimy zawsze jechać własnym autem, lecz w ramach oszczędności paliwa, zmieniać się z innymi członkami rodziny.
Zakupy online. Ten rodzaj zakupów jest w Polsce niezwykle popularny i oczywiście na tym także można zaoszczędzić. W jaki sposób? Albo kupować więcej potrzebnych nam produktów tylko od jednego sprzedawcy (jeden koszt przesyłki) lub w swoim imieniu zamówić produkt dla siebie i dla bliskiej osoby (podział kosztów dostawy).
Zakupy spożywcze. Jak już zostało wcześniej wspomniane, najwięcej możemy zaoszczędzić na zakupach artykułów pierwszej potrzeby. Umożliwiają nam to liczne promocje organizowane przez popularne hipermarkety. Takie oszczędności w skali miesiąca mogą wynieść nawet kilkaset złotych (w zależności o wielkości zakupów), więc warto taką możliwość poważnie rozważyć.
Niezależnie od tego, na który rodzaj zakupów się zdecydujemy, w każdym przypadku jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, więc nie ma na co czekać – już dziś zaplanujcie kolejne zakupowe szaleństwo!
Artykuł został opracowany przez specjalistów z wujeksknerus.pl.